Primetime Emmy Awards (2000)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Main Title Design

Billy Pittard
Ed Sullivan
Juan Rosenfeldt

Primetime Emmy Awards (1989)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Informational Series

David Heeley
Fred Kaufman

Primetime Emmy Awards (1988)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Informational Series

David Heeley
Fred Kaufman

Primetime Emmy Awards (1986)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievements - Informational Programming

George Page

Genesis Awards (2007)

Genesis Award [Winner]

Outstanding PBS Documentary

Missoula International Wildlife Film Festival (2018)

Jury Prize [Winner]

Best Feature Conservation Film

Rowan Deacon

News & Documentary Emmy Awards (2015)

Emmy [Winner]

Outstanding Nature Programming

Jenny Apostal
Fred Kaufman
Bill Murphy
Janet Hess
Janice Young
Laura Metzger
Joe Pontecorvo
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Documentary and Long Form

Joe Pontecorvo
Nimmida Pontecorvo
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Music and Sound

Chris Biondo
Lenny Williams
Brollyman
Ed Campbell
Neil Hipkiss
Matt Coster
Pete Howell
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Nature Programming

Fred Kaufman
Laura Metzger
Bill Murphy
Janet Hess
Janice Young
Cepa Giblin
John Murray
Colin Stafford-Johnson
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Nature Programming

Fred Kaufman
Andrew Ruhemann
Laura Metzger
Bill Murphy
Janet Hess
Janice Young
David Allen
Joe Hutto
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Documentary and Long Form

Dawson Dunning
Mark Smith
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Documentary and Long Form

John Murray
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Music and Sound

Christopher Rife
Ed Campbell
Dave Hurley
Jose Jairo Flórez
Ingmar Herrera
Erick Vargas
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Music and Sound

Kila
Rónán Ó'Snodaigh
Ed Campbell
Jeremy Rynhart
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Music and Sound

Jeremy Zuckerman
Ed Campbell
Len Delorey
Scot Charles
Public Broadcasting Service (PBS)

News & Documentary Emmy Awards (2012)

Emmy [Winner]

Outstanding Nature Programming

David Allen
Joe Hutto
Fred Kaufman
Andrew Ruhemann
Bill Murphy
Janet Hess
Steve Greenwood
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Nature Programming

John Murray
Colin Stafford-Johnson
Cepa Giblin
Fred Kaufman
Bill Murphy
Janet Hess
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Documentary and Long Form

Joe Pontecorvo
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Documentary and Long Form

John Murray
Robin Cox
Colin Stafford-Johnson
Public Broadcasting Service (PBS)
For Broken Tail

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Documentary and Long Form

Mark Smith
David Allen
Public Broadcasting Service (PBS)

News & Documentary Emmy Awards (2010)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Nature

Jamie McPherson
Charlie Hamilton-James
Simon Werry
Public Broadcasting Service (PBS)

News & Documentary Emmy Awards (2009)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Nature Documentaries

Michael Male
Andrew Young
Chris Szwedo
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Nature Documentaries

Ian McCarthy
Mark Smith
Public Broadcasting Service (PBS)

News & Documentary Emmy Awards (2008)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing

Doug Shultz
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research

Whitney Johnson
Peter Schnall
Doug Shultz
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Nature Documentaries/Dramatic Recreations

Simon King
Charles Maxwell
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Nature Documentaries/Dramatic Recreations

Peter Schnall
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing

Mark Fason
Public Broadcasting Service (PBS)

News & Documentary Emmy Awards (2007)

Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Music and Sound

Lenny Williams
Brian Beatrice
Ed Campbell
Dave Ruddick
Brian Whitlock

Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research

Allison Argo
Cici Clark
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Music and Sound

Guy Michelmore
Jane Hancock
Max Bygrave
Tim Owens
Ed Campbell

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography

Shane Moore
Robert Poole
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography

Mark Deeble
Victoria Stone
Public Broadcasting Service (PBS)
For The Queen of Trees

News & Documentary Emmy Awards (2006)

Emmy [Nominee]

Outstanding Science, Technology and Nature Programming

Fred Kaufman
Brian Leith
David Allen
PBS Television

Emmy [Nominee]

Outstanding Science, Technology and Nature Programming

Fred Kaufman
Hugh Miles
Mitchell Kelly
PBS Television

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Music and Sound

Michael Whalen
Brian Beatrice
Grace Atkins
Ed Campbell
PBS Television

News & Documentary Emmy Awards (2005)

Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing

Janet Hess
Public Broadcasting Service (PBS)
For Pale Male

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Music and Sound

David Poore
Ed Campbell
James Burchill
Ben Jones
Adam Palmer
Public Broadcasting Service (PBS)

News & Documentary Emmy Awards (2002)

Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography

Nigel Meakin
Public Broadcasting Service (PBS)

News & Documentary Emmy Awards (2001)

Emmy [Winner]

Outstanding Informational or Cultural Programming - Programs

Fred Kaufman
Christine Weber
Keenan Smart
Allison Argo
Public Broadcasting Service (PBS)
For The Urban Elephant

Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Directing

Allison Argo
Public Broadcasting Service (PBS)
For The Urban Elephant

News & Documentary Emmy Awards (2000)

Emmy [Winner]

Outstanding Achievement in a Craft in News and Documentary Programming - Cinematographers (Studio and Location)

Michael Single
Public Broadcasting Service (PBS)

Emmy [Nominee]

Outstanding Achievement in a Craft in News and Documentary Programming - Title Sequences

Phil Delbourgo
Billy Pittard
Ed Sullivan
Juan Rosenfeldt
Public Broadcasting Service (PBS)