Golden Globes, USA (2003)

Golden Globe [Nominee]

Best Television Series - Comedy or Musical

Primetime Emmy Awards (2019)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Character Voice-Over Performance

Hank Azaria
Fox Network

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Animated Program

Primetime Emmy Awards (2015)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Character Voice-Over Performance

Hank Azaria

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Character Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Character Voice-Over Performance

Tress MacNeille

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

Tara A. Paul
Mark Linden
Fox Network

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Animated Program

James L. Brooks
Matt Groening
Al Jean
Matt Selman
John Frink
Kevin Curran
J. Stewart Burns
Michael Price
Bill Odenkirk
Marc Wilmore
Joel H. Cohen
Rob LaZebnik
Jeff Westbrook
Brian Kelley
Larina Jean Adamson
Tom Klein
Stephanie Gillis
Matthew Faughnan
Mike B. Anderson
Chris Clements
Scott Brutz

Primetime Emmy Awards (2014)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Character Voice-Over Performance

Harry Shearer
Fox Network

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement in Animation

Charles Ragins
Fox Network

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement in Animation

Dima Malanitchev
Fox Network

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

Mark Linden
Tara A. Paul
Fox Network

Primetime Emmy Awards (2011)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score)

Alf Clausen

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Animated Program

James L. Brooks
Matt Groening
Al Jean
Matt Selman
John Frink
Kevin Curran
J. Stewart Burns
Michael Price
Bill Odenkirk
Marc Wilmore
Joel H. Cohen
Rob LaZebnik
Matt Warburton
Jeff Westbrook
Brian Kelley
Larina Jean Adamson
Tom Klein
Matthew Nastuk
Mike B. Anderson
Alex Ruiz
Sam Im

Primetime Emmy Awards (2010)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Voice-Over Performance

Anne Hathaway

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Individual in Animation

Charles Ragins

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Voice-Over Performance

Hank Azaria

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Animated Program

James L. Brooks
Matt Groening
Al Jean
Matt Selman
John Frink
Kevin Curran
J. Stewart Burns
Michael Price
Marc Wilmore
Joel H. Cohen
Ron Hauge
Rob LaZebnik
Matt Warburton
Jeff Westbrook
Brian Kelley
Tom Klein
Mike B. Anderson
Oscar Cervantes
Davy Lauterbach
Matthew Nastuk
Stephanie Gillis
Fox Network

Primetime Emmy Awards (2009)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Voice-Over Performance

Hank Azaria

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Voice-Over Performance

Harry Shearer

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)

James L. Brooks
Matt Groening
Al Jean
Matt Selman
John Frink
Kevin Curran
J. Stewart Burns
Michael Price
Marc Wilmore
Ron Hauge
Jeff Westbrook
Brian Kelley
Tom Klein
Laurie Biernacki
Billy Kimball
Ian Maxtone-Graham
Chris Clements
Mike B. Anderson
Matthew Faughnan
Scott Brutz

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score)

Alf Clausen

Primetime Emmy Awards (2008)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)

James L. Brooks
Matt Groening
Al Jean
Ian Maxtone-Graham
Matt Selman
Tim Long
John Frink
Kevin Curran
Michael Price
Bill Odenkirk
Marc Wilmore
Joel H. Cohen
Ron Hauge
Rob LaZebnik
Laurie Biernacki
Rick Polizzi
J. Stewart Burns
Chuck Sheetz
Mark Kirkland
Jess Espanola
Patty Shinagawa

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score)

Alf Clausen

Primetime Emmy Awards (2005)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)

James L. Brooks
Matt Groening
Al Jean
Ian Maxtone-Graham
Dan Greaney
Carolyn Omine
Tim Long
John Frink
Don Payne
Dana Gould
Kevin Curran
Michael Price
J. Stewart Burns
Bill Odenkirk
Laurie Biernacki
Rick Polizzi
Matt Selman
Mike B. Anderson
David Silverman
Ralph Sosa
Robert Ingram

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)

Alf Clausen

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music and Lyrics

Alf Clausen
Carolyn Omine

Primetime Emmy Awards (2004)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Voice-Over Performance

Dan Castellaneta
20th Century Fox Television

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)

James L. Brooks
Matt Groening
Al Jean
Ian Maxtone-Graham
Matt Selman
Dan Greaney
Carolyn Omine
Tim Long
John Frink
Don Payne
Dana Gould
Kevin Curran
Brian Kelley
Michael Price
Laurie Biernacki
Rick Polizzi
J. Stewart Burns
Mike B. Anderson
Jim Reardon
Norman Auble
Patrick Buchanan

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)

Alf Clausen

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music and Lyrics

Alf Clausen
Dana Gould

Primetime Emmy Awards (2003)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)

James L. Brooks
Matt Groening
Al Jean
Ian Maxtone-Graham
Matt Selman
Dan Greaney
Carolyn Omine
Tim Long
John Frink
Don Payne
Kevin Curran
Dana Gould
Larina Jean Adamson
Michael Wolf
Laurie Biernacki
Rick Polizzi
Matt Warburton
Mark Kirkland
Jim Reardon
Matthew Faughnan
Milton Gray

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Voice-Over Performance

Hank Azaria

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music and Lyrics

Alf Clausen
Ian Maxtone-Graham
Ken Keeler

Primetime Emmy Awards (1998)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Music and Lyrics

Alf Clausen
Ken Keeler

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)

Mike Scully
Matt Groening
James L. Brooks
Sam Simon
George Meyer
David X. Cohen
Richard Appel
Dan Greaney
Ron Hauge
Donick Cary
Colin A.B.V. Lewis
Bonita Pietila
J. Michael Mendel
Richard Raynis
Richard Sakai
Denise Sirkot
Ian Maxtone-Graham
David Mirkin
Jace Richdale
Bill Oakley
Josh Weinstein
Phil Roman
Lolee Aries
Michael Wolf
Brian Scully
Julie Thacker
Jim Reardon

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Voice-Over Performance

Hank Azaria

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)

Alf Clausen

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Direction

Alf Clausen

Primetime Emmy Awards (1997)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Music and Lyrics

Alf Clausen
Ken Keeler

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)

Bill Oakley
Josh Weinstein
Matt Groening
James L. Brooks
Sam Simon
Mike Scully
George Meyer
Steve Tompkins
Phil Roman
Jonathan Collier
Ken Keeler
David X. Cohen
Richard Appel
J. Michael Mendel
Richard Raynis
David Silverman
Richard Sakai
Denise Sirkot
Colin A.B.V. Lewis
David Mirkin
Ian Maxtone-Graham
Dan McGrath
Bill Schultz
Michael Wolf
Mike B. Anderson
Ron Hauge

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Direction

Alf Clausen

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing for a Comedy Series or a Special

Ronny Cox
R. Russell Smith
Greg Orloff

Primetime Emmy Awards (1995)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)

David Mirkin
James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Jace Richdale
George Meyer
J. Michael Mendel
Greg Daniels
Bill Oakley
David Sacks
Josh Weinstein
Jonathan Collier
Richard Raynis
Richard Sakai
Mike Scully
David Silverman
Al Jean
Mike Reiss
Phil Roman
Bill Schultz
Michael Wolf
Jim Reardon
20th Century Fox Television

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)

Alf Clausen

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in Music and Lyrics

Alf Clausen
John Swartzwelder

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing for a Comedy Series or a Special

Ronny Cox
Greg Orloff
R. Russell Smith
Anthony D'Amico

Primetime Emmy Awards (1994)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in Music and Lyrics

Alf Clausen
Greg Daniels

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)

Alf Clausen

Primetime Emmy Awards (1993)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)

Alf Clausen

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing for a Comedy Series or a Special

Brad Brock
R. Russell Smith
Greg Orloff
Anthony D'Amico

Primetime Emmy Awards (1992)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Voice-Over Performance

Nancy Cartwright

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Voice-Over Performance

Jackie Mason

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Voice-Over Performance

Julie Kavner

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Voice-Over Performance

Yeardley Smith

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Voice-Over Performance

Marcia Wallace

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)

James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Gabor Csupo
Mike Reiss
Al Jean
Jay Kogen
Wallace Wolodarsky
George Meyer
Richard Sakai
David Silverman
Sherry Gunther
John Swartzwelder
Carlos Baeza
Jon Vitti

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)

Alf Clausen

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing for a Comedy Series or a Special

Brad Brock
Anthony D'Amico
Peter Cole
Gary Gegan

Primetime Emmy Awards (1991)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)

James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Al Jean
Mike Reiss
Jay Kogen
Wallace Wolodarsky
Richard Sakai
Larina Jean Adamson
George Meyer
Gabor Csupo
Sherry Gunther
Steve Pepoon
Rich Moore
20th Century Fox Television

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing for a Comedy Series or a Special

Brad Brock
Gary Montgomery
Jim Fitzpatrick
Brad Sherman

Primetime Emmy Awards (1990)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)

James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Richard Sakai
Al Jean
Mike Reiss
Larina Jean Adamson
Margot Pipkin
Gabor Csupo
David Silverman
John Swartzwelder
Gracie Films
20th Century Fox Television

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Main Title Theme Music

Danny Elfman

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Editing for a Miniseries or a Special - Single Camera Production

Brian K. Roberts
Ric Eisman

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing for a Comedy Series or a Special

Brad Brock
Gary Montgomery
Jim Fitzpatrick

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)

James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Richard Sakai
Al Jean
Mike Reiss
Larina Jean Adamson
Margot Pipkin
Gabor Csupo
David Silverman
Mimi Pond
Gracie Films
20th Century Fox Television

BAFTA Awards (1999)

BAFTA TV Award [Nominee]

Best International (Programme or Series)

Matt Groening

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (2018)

Saturn Award [Nominee]

Best Animated Series or Film on Television

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (2017)

Saturn Award [Nominee]

Best Animated Series or Film on Television

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (2005)

Saturn Award [Nominee]

Best DVD Television Programming

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (1999)

Saturn Award [Nominee]

Best Genre Network Series

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (1998)

Saturn Award [Nominee]

Best Genre Network Series

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (1997)

Saturn Award [Nominee]

Best Genre Network TV Series

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (1996)

Saturn Award [Nominee]

Best Genre Television Series

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (1995)

Saturn Award [Nominee]

Best Genre Television Series

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (1994)

Saturn Award [Nominee]

Best Genre Television Series

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (1993)

Saturn Award [Winner]

Best Genre Television Series

AFI Awards, USA (2003)

AFI Award [Winner]

TV Program of the Year

American Cinema Foundation, USA (1996)

E Pluribus Unum Award [Winner]

Television Series - Comedy

American Comedy Awards, USA (2001)

American Comedy Award [Winner]

Funniest Television Series - Animated

Annie Awards (2018)

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement for Directing in an Animated Television/Broadcast Production

Timothy Bailey

Annie Awards (2017)

Annie [Nominee]

Best General Audience Animated Television/Broadcast Production

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Writing in an Animated TV/Broadcast Production

Dan Greaney

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Writing in an Animated TV/Broadcast Production

Rob LaZebnik

Annie Awards (2016)

Annie [Winner]

Best General Audience Animated TV/Broadcast Production

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Writing in an Animated TV/Broadcast Production

Al Jean

Annie Awards (2015)

Annie [Winner]

Best General Audience Animated TV/Broadcast Production

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Directing in an Animated TV/Broadcast Production

Matthew Nastuk

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Storyboarding in an Animated TV/Broadcast Production

Brad Ableson
Matthew Faughnan
Stephen Reis

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Writing in an Animated TV/Broadcast Production

Rob LaZebnik

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Writing in an Animated TV/Broadcast Production

Tim Long

Annie Awards (2014)

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Production Design in an Animated TV/Broadcast Production

Lynna Blankenship
Dima Malanitchev
Debbie Peterson
Charles Ragins
Jefferson R. Weekley

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Storyboarding in an Animated TV/Broadcast Production

Guillermo del Toro
Guy Davis
Ralph Sosa

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Writing in an Animated TV/Broadcast Production

Ian Maxtone-Graham
Billy Kimball

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Writing in an Animated TV/Broadcast Production

Michael Price

Annie Awards (2013)

Annie [Nominee]

Best Animated Short Subject

Annie [Nominee]

Music in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production

Alf Clausen

Annie [Nominee]

Writing in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production

Ian Maxtone-Graham
Billy Kimball

Annie [Nominee]

Writing in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production

Stephanie Gillis

Annie [Nominee]

Production Design in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production

Lynna Blankenship
Sean Coons
Hugh MacDonald
Debbie Peterson
Charles Ragins
Lance Wilder
Darrel Bowen
John Krause
Kevin N. Moore
Brent M. Bowen
Brice Mallier
Steven Fahey
Dima Malanitchev
Karen Bauer
Eli Balser
Anne Legge

Annie Awards (2012)

Annie [Winner]

Directing in a Television Production

Matthew Nastuk

Annie [Winner]

Writing in a Television Production

Carolyn Omine

Annie [Winner]

Best General Audience Animated TV Production

Annie Awards (2011)

Annie [Nominee]

Best Animated Television Production

Gracie Films

Annie [Nominee]

Best Music in a Television Production

Jemaine Clement
Bret McKenzie
Alf Clausen
Tim Long
Gracie Films

Annie [Nominee]

Best Writing in a Television Production

John Frink
Twentieth Century Fox Animation
Gracie Films

Annie [Nominee]

Best Directing in a Television Production

Bob Anderson
Twentieth Century Fox Animation
Gracie Films

Annie Awards (2010)

Annie [Winner]

Writing in a Television Production

Daniel Chun

Annie [Nominee]

Best Animated Television Production

Annie [Nominee]

Writing in a Television Production

Valentina Garza

Annie [Nominee]

Writing in a Television Production

Billy Kimball
Ian Maxtone-Graham

Annie Awards (2009)

Annie [Nominee]

Best Animated Television Production

Annie [Nominee]

Best Directing in an Animated Television Production or Short Form

Bob Anderson

Annie [Nominee]

Best Writing in an Animated Television Production or Short Form

Joel H. Cohen

Annie Awards (2008)

Annie [Winner]

Best Music in an Animated Television Production

Alf Clausen
Michael Price

Annie [Winner]

Best Writing in an Animated Television Production

Ian Maxtone-Graham
Billy Kimball

Annie Awards (2007)

Annie [Winner]

Best Writing in an Animated Television Production

Ian Maxtone-Graham

Annie Awards (2004)

Annie [Winner]

Outstanding Achievement in an Animated Television Production

Annie [Winner]

Outstanding Directing in an Animated Television Production

Steven Dean Moore

Annie [Winner]

Outstanding Music in an Animated Television Production

Alf Clausen
Ian Maxtone-Graham
Ken Keeler

Annie [Winner]

Outstanding Writing in an Animated Television Production

Matthew Warburton

Annie Awards (2003)

Annie [Winner]

Outstanding Achievement in an Animated Television Production

Annie Awards (2001)

Annie [Winner]

Outstanding Achievement in a Primetime or Late Night Animated Television Production

Annie [Nominee]

Outstanding Individual Achievement for Writing in an Animated Television Production

Al Jean

Annie Awards (2000)

Annie [Winner]

Outstanding Achievement in a Primetime or Late Night Animated Television Program

Annie [Winner]

Outstanding Individual Achievement for Music in an Animated Television Production

Alf Clausen

Annie Awards (1999)

Annie [Winner]

Outstanding Individual Achievement for Writing in an Animated Television Production

Tim Long
Larry Doyle
Matt Selman

Annie [Winner]

Outstanding Achievement in an Animated Television Program

Annie Awards (1998)

Annie [Winner]

Outstanding Achievement in an Animated Primetime or Late Night Television Program

Annie [Winner]

Outstanding Individual Achievement for Music in an Animated Television Production

Alf Clausen
Ken Keeler

Annie [Winner]

Outstanding Individual Achievement for Directing in an Animated Television Production

Jim Reardon

Annie Awards (1997)

Annie [Winner]

Best Animated TV Program

Annie [Winner]

Best Individual Achievement: Music in a TV Production

Alf Clausen

Annie [Winner]

Best Individual Achievement: Directing in a TV Production

Mike B. Anderson

Annie [Winner]

Best Individual Achievement: Producing in a TV Production

Al Jean
Mike Reiss

Annie [Nominee]

Best Individual Achievement: Voice Acting by a Female Performer in a TV Production

Maggie Roswell

Annie Awards (1996)

Annie [Winner]

Best Animated Television Program

Annie Awards (1995)

Annie [Winner]

Best Animated Television Program

Annie [Winner]

Voice Acting in the Field of Animation

Nancy Cartwright

Annie Awards (1994)

Annie [Winner]

Best Animated Television Program

Annie [Nominee]

Best Individual Achievement for Creative Supervision in the Field of Animation

David Silverman

Annie Awards (1993)

Annie [Winner]

Best Animated Television Program

Annie Awards (1992)

Annie [Winner]

Best Animated Television Program

Annie [Winner]

Outstanding Individual Achievement in the Field of Animation

David Silverman

ASCAP Film and Television Music Awards (2013)

ASCAP Award [Winner]

Top Television Series

Alf Clausen

Behind the Voice Actors Awards (2016)

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role

Harry Shearer

Behind the Voice Actors Awards (2015)

BTVA Television Voice Acting Award [Winner]

Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Guest Role - Comedy/Musical

Kelsey Grammer

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Guest Role - Comedy/Musical

John DiMaggio

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Guest Role - Comedy/Musical

Willem Dafoe

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Female Vocal Performance in a Television Series in a Guest Role - Comedy/Musical

Jane Fonda

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Vocal Ensemble in a Television Series - Comedy/Musical

Dan Castellaneta
Julie Kavner
Nancy Cartwright
Yeardley Smith
Hank Azaria
Harry Shearer
Tress MacNeille
Pamela Hayden
Maggie Roswell
Russi Taylor

Behind the Voice Actors Awards (2014)

BTVA People's Choice Voice Acting Award [Winner]

Best Female Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

Marcia Wallace

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Female Vocal Performance in a Television Series in a Guest Role - Comedy/Musical

Eva Longoria

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Female Vocal Performance in a Television Series in a Guest Role - Comedy/Musical

Tina Fey

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Male Lead Vocal Performance in a Television Series - Comedy/Musical

Dan Castellaneta

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Female Lead Vocal Performance in a Television Series - Comedy/Musical

Nancy Cartwright

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Female Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

Marcia Wallace

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Vocal Ensemble in a Television Series - Comedy/Musical

Dan Castellaneta
Julie Kavner
Nancy Cartwright
Yeardley Smith
Harry Shearer
Hank Azaria
Tress MacNeille
Pamela Hayden
Maggie Roswell
Marcia Wallace

Behind the Voice Actors Awards (2013)

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Male Lead Vocal Performance in a Television Series - Comedy/Musical

Dan Castellaneta

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Female Lead Vocal Performance in a Television Series - Comedy/Musical

Julie Kavner

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Guest Role

Jeremy Irons

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Female Vocal Performance in a Television Series in a Guest Role

Glenn Close

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

Hank Azaria

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

Harry Shearer

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Female Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

Marcia Wallace

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Female Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

Russi Taylor

Behind the Voice Actors Awards (2012)

BTVA Television Voice Acting Award [Winner]

Best Female Lead Vocal Performance in a Television Series

Nancy Cartwright

BMI Film & TV Awards (2003)

BMI TV Music Award [Winner]


Danny Elfman

BMI Film & TV Awards (1998)

BMI TV Music Award [Winner]


Danny Elfman

BMI Film & TV Awards (1996)

BMI TV Music Award [Winner]


Danny Elfman

British Comedy Awards (2007)

British Comedy Award [Nominee]

Best International Comedy Show

British Comedy Awards (2005)

British Comedy Award [Winner]

Best International Comedy Show

British Comedy Awards (2004)

British Comedy Award [Winner]

Best International Comedy Show

British Comedy Awards (2002)

British Comedy Award [Nominee]

Best International Comedy Show

British Comedy Awards (2000)

British Comedy Award [Winner]

Best International Comedy TV Show

Broadcast Film Critics Association Awards (2019)

Critics Choice Award [Nominee]

Best Animation Series

Broadcast Film Critics Association Awards (2018)

Critics Choice Award [Nominee]

Best Animation Series

CINE Competition (2000)

CINE Golden Eagle [Winner]

Animation

Critics Choice Television Awards (2016)

Critics' Choice TV Award [Nominee]

Best Animated Series

Critics Choice Television Awards (2016)

Critics' Choice TV Award [Nominee]

Best Animated Series

Critics Choice Television Awards (2015)

Critics' Choice TV Award [Nominee]

Best Animated Series

Critics Choice Television Awards (2014)

Critics' Choice TV Award [Nominee]

Best Animated Series

Critics Choice Television Awards (2013)

Critics' Choice TV Award [Nominee]

Best Animated Series

DVD Exclusive Awards (2006)

DVDX Award [Winner]

Overall DVD, TV Program

Denise Sirkot
John Albarian
20th Century Fox Home Entertainment

DVDX Award [Nominee]

Best Audio Commentary (New for DVD)

20th Century Fox Home Entertainment

DVDX Award [Nominee]

Best Deleted Scenes, Outtakes and Bloopers

20th Century Fox Home Entertainment

DVDX Award [Nominee]

Best Menu Design

Walt Disney Productions

DVD Exclusive Awards (2005)

DVDX Award [Nominee]

Best Overall DVD, TV Program (Including All Bonus Features)

Denise Sirkot
Mili Smythe
Alita Holly

DVDX Award [Nominee]

Best Audio Commentary (New for DVD)

Matt Groening

DVD Exclusive Awards (2003)

DVDX Award [Nominee]

Best Overall DVD, TV Program (Including All Extra Features)

Denise Sirkot
Mili Smythe

DVDX Award [Nominee]

Best Deleted Scenes, Outtakes and Bloopers

Denise Sirkot
Mili Smythe

Environmental Media Awards, USA (2015)

EMA Award [Nominee]

Television Episodic Comedy

Environmental Media Awards, USA (2004)

EMA Award [Winner]

Television Episodic Comedy

Environmental Media Awards, USA (1997)

EMA Award [Winner]

Television Episodic Comedy

Environmental Media Awards, USA (1996)

EMA Award [Winner]

TV Comedy

Environmental Media Awards, USA (1994)

EMA Award [Winner]

TV Comedy

Environmental Media Awards, USA (1991)

EMA Award [Winner]

TV Comedy

Genesis Awards (2009)

Sid Caesar Comedy Award [Winner]


Fox Network

Genesis Awards (2007)

Sid Caesar Comedy Award [Winner]


GLAAD Media Awards (1998)

GLAAD Media Award [Winner]

Outstanding TV - Individual Episode

Gold Derby Awards (2018)

Gold Derby TV Award [Nominee]

Animated Program

Gold Derby Awards (2017)

Gold Derby TV Award [Nominee]

Animated Series

Gold Derby Awards (2016)

Gold Derby TV Award [Nominee]

Animated Series

Gold Derby Awards (2014)

Gold Derby TV Award [Nominee]

Animated Series

Gold Derby Awards (2013)

Gold Derby TV Award [Nominee]

Animated Series

Gold Derby Awards (2010)

Gold Derby TV Award [Winner]

Animated Series

Gold Derby Awards (2008)

Gold Derby TV Award [Nominee]

Animated Series

Gold Derby Awards (2007)

Gold Derby TV Award [Winner]

Animated Series

Gold Derby Awards (2006)

Gold Derby TV Award [Winner]

Animated Series

Gold Derby Awards (2005)

Gold Derby TV Award [Nominee]

Animated Series

Golden Trailer Awards (2017)

Golden Trailer [Winner]

Best Animation/Family (TV Spot / Trailer /Teaser for a Series)

FX Network

Golden Trailer [Winner]

Most Original Poster

FX Network

Golden Trailer [Winner]

Best Comedy TV Series Poster

FX Network
The Refinery

Golden Trailer [Nominee]

Most Original (TV Spot/Trailer/Teaser for a series)

FX Network
mOcean

Golden Trailer [Nominee]

Best Trailerbyte for a TV Series/Streaming Series

FX Network

Gran Premio Internazionale del Doppiaggio (2008)

Film Award [Nominee]

Best Cartoon

Humanitas Prize (2010)

Humanitas Prize [Nominee]

30 Minute Network or Syndicated Television

Kevin Curran

Humanitas Prize (2009)

Humanitas Prize [Nominee]

30 Minute Network or Syndicated Television

John Frink

Il Festival Nazionale del Doppiaggio Voci nell'Ombra (2016)

Special Award [Winner]

Special Prize for the dubbing of a longtime quality product

Il Festival Nazionale del Doppiaggio Voci nell'Ombra (2015)

Special Award [Nominee]

Bruno Paolo Astori plate to the emerging voice

Gaia Bolognesi

Image Awards (NAACP) (2013)

Image Award [Winner]

Outstanding Writing in a Comedy Series

Marc Wilmore

Image Awards (NAACP) (2010)

Image Award [Nominee]

Outstanding Writing in a Comedy Series

Marc Wilmore

Image Awards (NAACP) (2009)

Image Award [Nominee]

Outstanding Writing in a Comedy Series

Marc Wilmore

International Monitor Awards (1995)

Monitor [Winner]

Best Effects, Special Visual Effects

Simon Haslett

Jupiter Award (2017)

Jupiter Award [Winner]

Best International TV Series

Kids' Choice Awards, USA (2018)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA (2010)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA (2009)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA (2008)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA (2007)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA (2006)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA (2005)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA (2004)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA (2003)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA (2002)

Blimp Award [Winner]

Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA (2001)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA (2000)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA (1999)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA (1998)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA (1997)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA (1996)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA (1991)

Blimp Award [Winner]

Favorite TV Show

Leggio d'oro (2004)

Leggio d'oro [Winner]

Best Cartoon Voice

Monica Ward

Logie Awards (2004)

Logie [Nominee]

Most Popular Overseas Comedy

Motion Picture Sound Editors, USA (2003)

Golden Reel Award [Nominee]

Best Sound Editing in Television Animation - Music

Chris Ledesma

Motion Picture Sound Editors, USA (2001)

Golden Reel Award [Nominee]

Best Sound Editing - Television Animation - Music

Bob Beecher

Motion Picture Sound Editors, USA (2000)

Golden Reel Award [Nominee]

Best Sound Editing - Television Animation - Music

Bob Beecher

Golden Reel Award [Nominee]

Best Sound Editing - Television Animation - Music

Chris Ledesma

Motion Picture Sound Editors, USA (1999)

Golden Reel Award [Nominee]

Best Sound Editing - Television Animation - Music

Motion Picture Sound Editors, USA (1998)

Golden Reel Award [Winner]

Best Sound Editing - Television Animated Specials

Bobby Mackston
Travis Powers
Norm MacLeod
Terry Greene

National Music Awards, UK (2002)

National Music Award [Winner]

Favourite TV Theme

National Television Awards, UK (2005)

National Television Award [Nominee]

Most Popular Comedy Programme

National Television Awards, UK (2002)

National Television Award [Nominee]

Most Popular Entertainment Programme

Online Film & Television Association (2018)

OFTA Television Award [Nominee]

Best Animated Program

Online Film & Television Association (2017)

OFTA Television Award [Nominee]

Best Animated Program

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance in a Animated Program

Nancy Cartwright

Online Film & Television Association (2016)

OFTA Television Award [Winner]

Best Animated Program

Online Film & Television Association (2013)

OFTA Television Award [Nominee]

Best Animated Series

Online Film & Television Association (2012)

OFTA Television Award [Nominee]

Best Animated Series

Online Film & Television Association (2010)

OFTA Television Award [Nominee]

Best Fiction Program

OFTA Television Award [Nominee]

Best Music in a Series

Online Film & Television Association (2009)

OFTA Television Award [Winner]

Best Animated Series

OFTA Television Award [Winner]

Best Voice-Over Performance

Hank Azaria

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

OFTA Television Award [Nominee]

Best Music in a Series

Online Film & Television Association (2008)

OFTA Television Award [Nominee]

Best Animated Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Harry Shearer

OFTA Television Award [Nominee]

Best Music in a Series

Online Film & Television Association (2007)

OFTA Television Award [Winner]

Best Animated Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Nancy Cartwright

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

Online Film & Television Association (2006)

OFTA Television Award [Winner]

Best Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

OFTA Television Award [Nominee]

Best Comedy Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Animated Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Julie Kavner

Online Film & Television Association (2005)

OFTA TV Hall of Fame [Winner]

Television Programs

OFTA Television Award [Winner]

Best Animated Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Hank Azaria

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Nancy Cartwright

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

Online Film & Television Association (2004)

OFTA Television Award [Winner]

Best Animated Series

OFTA Television Award [Winner]

Best Voice-Over Performance

Hank Azaria

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Nancy Cartwright

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

Online Film & Television Association (2003)

OFTA Television Award [Winner]

Best Animated Series

OFTA Television Award [Winner]

Best Voice-Over Performance

Hank Azaria

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Nancy Cartwright

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Julie Kavner

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Yeardley Smith

Online Film & Television Association (2002)

OFTA Television Award [Winner]

Best Animated Series

OFTA Television Award [Winner]

Best Voice-Over Performance

Hank Azaria

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Nancy Cartwright

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Julie Kavner

Online Film & Television Association (2001)

OFTA Television Award [Winner]

Best Animated Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Hank Azaria

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Julie Kavner

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Harry Shearer

Online Film & Television Association (2000)

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Hank Azaria

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Julie Kavner

OFTA Television Award [Nominee]

Best Animated Series

Online Film & Television Association (1999)

OFTA Television Award [Winner]

Best Animated Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Hank Azaria

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Julie Kavner

Online Film & Television Association (1998)

OFTA Television Award [Winner]

Best Animated Series

OFTA Television Award [Winner]

Best Voice-Over Performance

Hank Azaria

OFTA Television Award [Winner]

Best Writing in a Comedy Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Dan Castellaneta

OFTA Television Award [Nominee]

Best Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Julie Kavner

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance

Yeardley Smith

OFTA Television Award [Nominee]

Best Comedy Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Guest Actor in a Comedy Series

Phil Hartman

OFTA Television Award [Nominee]

Best Writing in a Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Music in a Series

Online Film & Television Association (1997)

OFTA Television Award [Winner]

Best Animated Series

OFTA Television Award [Winner]

Best Writing in a Comedy Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Comedy Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Direction in a Comedy Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Music in a Series

Ottawa International Animation Festival (1996)

Grand Prize [Winner]

Best Television Production

Tim Johnson

Peabody Awards (1997)

Peabody Award [Winner]


People's Choice Awards, USA (2017)

People's Choice Award [Winner]

Favorite Animated TV Show

People's Choice Awards, USA (2016)

People's Choice Award [Winner]

Favorite Animated TV Show

People's Choice Awards, USA (2015)

People's Choice Award [Winner]

Favorite Animated TV Show

People's Choice Awards, USA (2011)

People's Choice Award [Winner]

Favorite TV Family

People's Choice Awards, USA (2009)

People's Choice Award [Winner]

Favorite Animated Comedy

People's Choice Awards, USA (2008)

People's Choice Award [Winner]

Favorite Animated TV Comedy

People's Choice Awards, USA (2007)

People's Choice Award [Winner]

Favorite TV Comedy - Animated

People's Choice Awards, USA (2006)

People's Choice Award [Nominee]

Favorite Television Comedy

People's Choice Awards, USA (1991)

People's Choice Award [Winner]

Favorite New TV Comedy Series

Prism Awards (2016)

Prism Award [Nominee]

Comedy Episode

Prism Awards (2010)

Prism Award [Nominee]

Performance in a Comedy Series

Dan Castellaneta

Prism Award [Nominee]

Comedy Episode

Prism Awards (2009)

Prism Award [Nominee]

Comedy Episode

Satellite Awards (2006)

Satellite Award [Winner]

Best DVD Release of a TV Show

Satellite Awards (2005)

Satellite Award [Nominee]

Outstanding DVD Release of a Television Show

Satellite Awards (2001)

Golden Satellite Award [Nominee]

Best Television Series, Comedy or Musical

Teen Choice Awards (2016)

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV Animated Show

Teen Choice Awards (2015)

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV Animated Show

Teen Choice Awards (2014)

Teen Choice Award [Winner]

Choice TV Animated Show

Teen Choice Awards (2013)

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV: Animated Show

Teen Choice Awards (2012)

Teen Choice Award [Winner]

Choice TV: Animated Show

Gracie Films
20th Century Fox Television

Teen Choice Awards (2011)

Teen Choice Award [Winner]

Choice TV: Animated Show

Teen Choice Awards (2009)

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV: Animated Show

Teen Choice Awards (2008)

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV Animated Show

Teen Choice Awards (2007)

Teen Choice Award [Winner]

Choice TV: Animated Show

Teen Choice Awards (2006)

Teen Choice Award [Nominee]

TV - Choice Animated Show

Teen Choice Awards (2005)

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV Show: Comedy

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV Parental Units

Teen Choice Awards (2004)

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV Show - Comedy

Teen Choice Awards (2002)

Teen Choice Award [Nominee]

TV - Choice Comedy

Teen Choice Awards (2001)

Teen Choice Award [Nominee]

TV - Choice Comedy

Teen Choice Awards (2000)

Teen Choice Award [Nominee]

TV - Choice Comedy

Television Critics Association Awards (1999)

TCA Award [Nominee]

Individual Achievement in Comedy

Matt Groening
For Futurama

Television Critics Association Awards (1996)

TCA Award [Nominee]

Outstanding Achievement in Comedy

Television Critics Association Awards (1994)

TCA Award [Nominee]

Outstanding Achievement in Comedy

Television Critics Association Awards (1993)

TCA Award [Nominee]

Program of the Year

TCA Award [Nominee]

Outstanding Achievement in Comedy

Television Critics Association Awards (1992)

TCA Award [Nominee]

Program of the Year

TCA Award [Nominee]

Outstanding Achievement in Comedy

Television Critics Association Awards (1991)

TCA Award [Nominee]

Outstanding Achievement in Comedy

Television Critics Association Awards (1990)

TCA Award [Winner]

Outstanding Achievement in Comedy

TCA Award [Nominee]

Program of the Year

TP de Oro, Spain (2012)

TP de Oro [Nominee]

Best Foreign Series (Mejor Serie Extranjera)

TP de Oro, Spain (2011)

TP de Oro [Winner]

Best Foreign Series (Mejor Serie Extranjera)

TP de Oro, Spain (2010)

TP de Oro [Winner]

Best Foreign Series (Mejor Serie Extranjera)

TP de Oro, Spain (2009)

TP de Oro [Nominee]

Best Foreign Series (Mejor Serie Extranjera)

TP de Oro, Spain (2008)

TP de Oro [Winner]

Best Animated Series (Mejor Serie de Animación)

TP de Oro, Spain (2006)

TP de Oro [Nominee]

Best Animated Series (Mejor Serie de Animación)

TP de Oro, Spain (2005)

TP de Oro [Winner]

Best Animated Series (Mejor Serie de Animación)

TP de Oro, Spain (2004)

TP de Oro [Winner]

Best Animation Series (Mejor Serie de Animación)

TP de Oro, Spain (2003)

TP de Oro [Winner]

Best Animation Series (Mejor Serie de Animación)

TP de Oro, Spain (2002)

TP de Oro [Winner]

Best Animation Series (Mejor Serie de Animación)

TV Guide Awards (2014)

TV Guide Award [Nominee]

Favorite Comedy Series

TV Guide Award [Nominee]

Favorite Villain

Harry Shearer

TV Guide Awards (2012)

TV Guide Award [Nominee]

Favorite Comedy Series

TV Quick Awards, UK (2007)

TV Quick Award [Nominee]

Best International TV Show

Walk of Fame (2000)

Star on the Walk of Fame [Winner]

Television

World Animation Celebration (1998)

WAC Winner [Winner]

Best Animation Produced for Primetime

Josh Weinstein

WAC Winner [Winner]

Best Director for Primetime Series

Mike B. Anderson

World Animation Celebration (1997)

WAC Winner [Winner]

Best Animation Produced for a Television Special

Writers Guild of America, USA (2019)

WGA Award (TV) [Winner]

Animation

Stephanie Gillis

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Ryan Koh

Writers Guild of America, USA (2018)

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Simon Rich

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Brian Kelley

Writers Guild of America, USA (2017)

WGA Award (TV) [Nominee]

TV - Animation

Dan Greaney

Writers Guild of America, USA (2016)

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Carolyn Omine

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Matt Selman

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Michael Price

Writers Guild of America, USA (2015)

WGA Award (TV) [Winner]

Animation

Brian Kelley
For Brick Like Me

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Matt Selman
For Covercraft

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

David H. Steinberg
For Pay Pal

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

J. Stewart Burns
For Steal This Episode

Writers Guild of America, USA (2014)

WGA Award (TV) [Winner]

Animation

Joel H. Cohen

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Tom Gammill
Max Pross

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Michael Nobori

Writers Guild of America, USA (2013)

WGA Award (TV) [Winner]

Animation

Jeff Westbrook

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

J. Stewart Burns

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

David Mandel
Brian Kelley

Writers Guild of America, USA (2012)

WGA Award (TV) [Winner]

Animation

Joel H. Cohen

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Tim Long

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Rob LaZebnik

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Chris Cluess

Writers Guild of America, USA (2011)

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Stephanie Gillis

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Matt Selman

Writers Guild of America, USA (2010)

WGA Award (TV) [Winner]

Animation

Joel H. Cohen

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

John Frink

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Stephanie Gillis

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Billy Kimball
Ian Maxtone-Graham

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Don Payne

Writers Guild of America, USA (2008)

WGA Award (TV) [Winner]

Animation

Jeff Westbrook

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

John Frink

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Carolyn Omine

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Matt Selman

Writers Guild of America, USA (2007)

WGA Award (TV) [Winner]

Animation

John Frink

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Dan Castellaneta
Deb Lacusta

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Don Payne

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Matt Selman

Writers Guild of America, USA (2006)

WGA Award (TV) [Winner]

Animation

Michael Price

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

J. Stewart Burns

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

John Frink

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Stephanie Gillis

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Don Payne

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Matthew Warburton

Writers Guild of America, USA (2005)

Paul Selvin Honorary Award [Winner]


Don Payne

WGA Award (TV) [Winner]

Animation

Ian Maxtone-Graham

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Julie Chambers
David Chambers

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Joel H. Cohen

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Don Payne

Writers Guild of America, USA (2004)

WGA Award (TV) [Winner]

Animation

Matt Selman

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

J. Stewart Burns

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Michael Price

Writers Guild of America, USA (2003)

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Bob Bendetson

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

John Frink
Don Payne

WGA Award (TV) [Nominee]

Animation

Matt Selman

Young Artist Awards (2004)

Young Artist Award [Winner]

Most Popular Mom & Pop in a Television Series

Julie Kavner
Dan Castellaneta

Young Artist Award [Nominee]

Best Family Television Series (Comedy or Drama)

Young Artist Awards (2002)

Young Artist Award [Nominee]

Best Family TV Comedy Series