Primetime Emmy Awards (1993)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)

Jean MacCurdy
Tom Ruegger
Alan Burnett
Eric Radomski
Bruce Timm
Randy Rogel
Dick Sebast

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (1993)

Saturn Award [Nominee]

Best Genre Television Series

Annie Awards (1995)

Annie [Nominee]

Best Individual Achievement for Music in the Field of Animation

Shirley Walker

Annie [Nominee]

Best Animated Television Program

Warner Bros. Television Animation

Annie Awards (1994)

Annie [Nominee]

Best Animated Television Program

Warner Bros. Television Animation

Annie [Nominee]

Best Individual Achievement for Creative Supervision in the Field of Animation

Bruce Timm
Eric Radomski

Annie [Nominee]

Best Individual Achievement for Story Contribution in the Field of Animation

Paul Dini

Annie [Nominee]

Best Achievement for Voice Acting

Mark Hamill

Annie Awards (1993)

Annie [Nominee]

Best Animated Television Program

Warner Bros. Animation

Daytime Emmy Awards (1996)

Daytime Emmy [Winner]

Outstanding Sound Editing - Special Class

Robert Hargreaves
Matthew A. Thorne
Russell Brower
Mike Dickeson
Bob Lacivita
Tom Maydeck
Mark Keatts
John Hegedes
Patrick Rodman
Kelly Ann Foley

Daytime Emmy [Winner]

Outstanding Music Direction and Composition

Harvey Cohen
Shirley Walker
20th Century Fox Television

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing - Special Class

Harry Andronis
Matthew A. Thorne
Tom Maydeck
20th Century Fox Television

Daytime Emmy Awards (1995)

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Direction and Composition

Shirley Walker

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Film Sound Editing

Mark Keatts
Tom Maydeck
Russell Brower
Robert Hargreaves
Matthew A. Thorne
John Hegedes
Daryl B. Kell
J.J. George
Mike Dickeson

Daytime Emmy Awards (1994)

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Writing in an Animated Program

Alan Burnett
Laren Bright
Michael Reaves
Paul Dini
Brynne Stephens
Randy Rogel
Martin Pasko

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Animated Children's Program

Dan Riba
Frank Paur
Bruce Timm
Eric Radomski
Alan Burnett
Jean MacCurdy
Tom Ruegger

Daytime Emmy Awards (1993)

Daytime Emmy [Winner]

Outstanding Writing in an Animated Program

Paul Dini
Martin Pasko
Michael Reaves
Sean Catherine Derek

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Direction and Composition

Shirley Walker

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Direction and Composition

Harvey Cohen

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Animated Program

Jean MacCurdy
Tom Ruegger
Alan Burnett
Eric Radomski
Bruce Timm
Boyd Kirkland
Kevin Altieri
Frank Paur

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Film Sound Editing

Thomas Milano
Bob Lacivita
Mark Keatts
Matthew A. Thorne
Aaron L. King
Robert Hargreaves
Jeff M. Sliney
Mike Dickeson
Russell Brower

Online Film & Television Association (2018)

OFTA TV Hall of Fame [Winner]

Television Programs

Young Artist Awards (1999)

Young Artist Award [Nominee]

Best Performance in a Voice Over in a Feature or TV - Best Young Actor

Mathew Valencia

Young Artist Awards (1994)

Young Artist Award [Nominee]

Best Youth Actor in a Voiceover Role - TV or Movie

Scott McAfee