Primetime Emmy Awards (2013)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special

Robert T. Barnhart
David Grill

Primetime Emmy Awards (2012)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Miniseries, Movie or a Special

Steven Cimino
Paul Cangialosi
John Pinto
Chuck Goslin
Barry Frisher
Jeff Latonero
Len Wechsler
Susan Noll
J.M. Hurley

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special

Robert T. Barnhart
Ted Wells
Matt Firestone
Harry Sangmeister

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Direction

Michael Tilson Thomas

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Special Class Programs

David Horn
Bill O'Donnell
Bernhard Fleischer
John Walker

Primetime Emmy Awards (2011)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Music Direction

Harry Connick Jr.

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Directing for a Variety, Music or Comedy Special

Lonny Price

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Miniseries, Movie or a Special

Emmett Loughran
Joe DeBois
Miguel Armstrong
Paul Ranieri
David Smith
Shaun Harkins
Alain Onesto
Ron Washburn
Mark Whitman
Larry Solomon
Bob Long
Matty Randazzo
Manny Gutierrez
John Kosmaczewski
Jay Millard
Anthony De Fonzo

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Direction

David Foster

Primetime Emmy Awards (2010)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Direction

David Foster

Primetime Emmy Awards (2009)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Original Main Title Theme Music

John Williams

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Lead Actor in a Miniseries or a Movie

Kevin Kline

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Lead Actor in a Miniseries or a Movie

Ian McKellen

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Special Class Programs

David Horn
Bill O'Donnell
Mitch Owgang
John Walker

Primetime Emmy Awards (2008)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Directing for a Variety, Music or Comedy Program

Lonny Price

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Picture Editing for a Special (Single or Multi-Camera)

Gary Bradley
Laura Young

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Picture Editing for a Special (Single or Multi-Camera)

Gary Bradley

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Variety, Music or Comedy Special

Sydney Pollack
Michael Gorfaine
Don Mischer

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video for a Miniseries, Movie or a Special

Jon Pretnar
Miguel Armstrong
Bill Finley
Manny Gutierrez
Charlie Huntley
John Kosmaczewski
Alain Onesto
Timothy Quigley
Mark Renaudin
David Smith
Larry Solomon
Jim Tufaro
Ron Washburn
Mark Whitman
Jeff Muhlstock
Claus Stuhlweissenburg
Billy Steinberg
Matty Randazzo
Paul Ranieri

Primetime Emmy Awards (2007)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Picture Editing for a Special (Single or Multi-Camera)

Gary Bradley
Laura Young

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Variety, Music or Comedy Special

John Beug
David Horn
Gary Borman
Barry Schulman
Rose Granatt
Kristi Foley
Tim Swift
Dana Tomarken
Katie Campbell

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing for a Variety or Music Series or Special

Jay David Saks
Ken Hahn

Primetime Emmy Awards (2006)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Music Direction

Paul Gemignani

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Direction

David Foster

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Special Class Program

Barry Schulman
John Walker
David Horn

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Special Visual Effects for a Miniseries, Movie or a Special

Hugues Namur
Paul Carteron
Morgan Sagel
Anne Charlotte Chatelain
Olivier Garcelon
Alexander Gregoire
Guillaume Ho Tsong Fang
Ugo Bimar
Julien Limouse

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video for a Miniseries, Movie or a Special

Allan Wells
Randy Baer
Bill Chaikowsky
Ken Dahlquist
Hank Geving
Manny Gutierrez
Larry Heider
Pat Kerby
Kenneth Patterson
Gordie Saiger
Rob Vuona
Danny Webb
Easter Xua
Billy Steinberg
Steve Rice

Primetime Emmy Awards (2005)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Picture Editing for a Special (Single or Multi-Camera)

Gary Bradley

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Lighting Direction (Electronic, Multi-Camera) for VMC Programming

Stan Crocker

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Direction

Rachel Portman

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Special Class Program

Jac Venza
Ellen M. Krass
Morton Swinsky
Iris Merlis
Jay Good
David Horn
John Walker
Marin Alsop

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing for a Variety or Music Series or Special or Animation

Elliot Scheiner
Mick Guzauski
Ed Cherney
Susan Pelino
Neil Dorfsman

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video for a Miniseries, Movie or a Special

Keith Winikoff
Billy Steinberg
Matty Randazzo
Miguel Armstrong
Timm Bland
Barbara Drago
Freddy Frederick
Ed Fussell
Pat Gleason
Manny Gutierrez
Ray Hoover
Lyn Noland
Chad Smith
Ron Smith
For Eric Clapton's Crossroads Guitar Festival

Primetime Emmy Awards (2004)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Music Direction

Harry Connick Jr.

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Special Class Program

Wayne Baruch
Charles F. Gayton
David Horn
Jac Venza
Mona Niemiec
Mitch Owgang
John Walker

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing for a Variety or Music Series or Special

Gregg Rubin
François Lamoureux

Primetime Emmy Awards (2002)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Classical Music-Dance Program

Peter Gelb
Jac Venza
Laura Mitgang
Molly McBride
Pat Jaffe
Joshua Bell
William Eddins

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing for Non-Fiction Programming (Single or Multi-Camera)

Peter Miller
Roger Phenix
Lee Dichter

Primetime Emmy Awards (2001)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Direction

Paul Gemignani

Primetime Emmy Awards (2000)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Directing for a Variety or Music Program

Matthew Diamond

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Classical Music-Dance Program

David Horn
Jac Venza
Costa Pilavachi
Clive Bennett
John Walker
Andrea Bocelli
Myung-Whun Chung
Public Broadcasting Service (PBS)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Classical Music-Dance Program

David Horn
Jac Venza
John Walker
Public Broadcasting Service (PBS)

Primetime Emmy Awards (1999)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Choreography

Judith Jamison

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Classical Music-Dance Program

Orlando Bagwell
Jac Venza

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Classical Music-Dance Program

David Horn
Jac Venza
Lotfi Mansouri
Nigel Boon
Jane Seymour
Barbara Bellini Witkowski
John Walker
Judy Flannery
Kate Gaitley
Kirk Browning
André Previn
Public Broadcasting Service (PBS)

Primetime Emmy Awards (1997)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Cultural Music-Dance Program

Peter Gelb
Pat Jaffe
Molly McBride
Bobby McFerrin
Laura Mitgang

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Costume Design for a Variety or Music Program

Dona Granata

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Editing for a Miniseries or a Special - Multi-Camera Production

Brent Carpenter
Dylan Tichenor

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing for a Variety or Music Series or a Special

Rob Rapley

Primetime Emmy Awards (1996)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Cultural Music-Dance Program

Jac Venza
Glenn DuBose
James Arntz
Bill Murphy
Sara Lukinson
Don Lenzer
Itzhak Perlman

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Cultural Music-Dance Program

David Horn
Jac Venza
Richard R. Schilling
Laurie Donnelly
Mitch Owgang
Ken Fritz
Peter Paul & Mary

Primetime Emmy Awards (1994)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Informational Special

Harry J. Kraut
Klaus Hallig
Michael Bronson
Elaine Warner

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Supporting Actor in a Miniseries or a Special

Matthew Broderick

Primetime Emmy Awards (1993)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement in Directing in a Variety or Music Program

Robert Altman

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Variety, Music or Comedy Special

David Horn
Jac Venza
John Walker

Primetime Emmy Awards (1992)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement - Classical Music/Dance Programming - Directing

Brian Large

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement - Classical Music/Dance Programming - Performance

Kathleen Battle

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement - Classical Music/Dance Programming - Performance

Plácido Domingo

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement in Directing in a Variety or Music Program

Patricia Birch

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement in Sound Mixing for a Variety or Music Series or a Special

Bill Schnee
John Bickelhaupt
Fred Tator

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Classical Program in the Performing Arts

Peter Gelb
Daniel Anker
Laura Mitgang
André Previn

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Classical Program in the Performing Arts

Susan Froemke
Peter Gelb
Kathleen Battle
Wynton Marsalis

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Performance in a Variety or Music Program

Natalie Cole

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Variety, Music or Comedy Program (Special)

Dan Cleary
Jac Venza
David Horn
John Walker
Public Broadcasting Service (PBS)

Primetime Emmy Awards (1991)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Performance in a Variety or Music Program

Harry Connick Jr.

Primetime Emmy Awards (1990)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Classical Program in the Performing Arts

David Horn
Jac Venza
John Walker

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Costume Design for a Variety or Music Program

Bradford Wood

Primetime Emmy Awards (1989)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Classical Program in the Performing Arts

Harry J. Kraut
Klaus Hallig
Michael Bronson
Thomas Skinner

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Individual Performance in a Variety or Music Program

Linda Ronstadt

Primetime Emmy Awards (1988)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Classical Program in the Performing Arts

Jac Venza
David Horn
Michael Bronson
John Walker

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Directing in a Variety or Music Program

Patricia Birch
Humphrey Burton

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Achievement in Choreography

Patricia Birch

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Achievement in Main Title Theme Music

John Corigliano

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Achievement in Music Direction

Michael Tilson Thomas

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievement - Classical

Plácido Domingo

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Performance in a Variety or Music Program

Mikhail Baryshnikov

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Informational Special

Jac Venza
Joan Kramer
David Heeley
Lauren Bacall

Primetime Emmy Awards (1987)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Achievement in Music Direction

Don Pippin
Eric Stern
Buster Davis

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement - Classical Music/Dance Programming - Directing

Kirk Browning

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Informational Special

Jac Venza
George Paris
Joan Kramer
David Heeley

Primetime Emmy Awards (1986)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Achievement in Choreography

Walter Painter

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Costume Design for a Variety or Music Program

Bill Hargate

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievements - Classical Music/Dance Programming

Franco Zeffirelli

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Informational Series

Nick Evans
Nick Elliott

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Directing in a Variety or Music Program

Kirk Browning

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Achievements - Classical Music/Dance Programming

Plácido Domingo

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Individual Performance in a Variety or Music Program

Patti LaBelle

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Writing in a Variety or Music Program

Sylvia Fine

Primetime Emmy Awards (1985)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement - Classical Music/Dance Programming - Performing

Luciano Pavarotti

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Variety, Music or Comedy Program

Robert Manby
Diane M. Gioia
Sherman Sneed
Bill Siegler
Lena Horne
Public Broadcasting Service (PBS)

Primetime Emmy Awards (1984)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Classical Program in the Performing Arts

Horant H. Hohlfeld
David Griffiths
Thomas Buerger
Plácido Domingo

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Classical Program in the Performing Arts

Horant H. Hohlfeld
Harry J. Kraut
Thomas Buerger
Leonard Bernstein

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Lighting Direction (Electronic) for a Limited Series or a Special

Alan Adelman
Randy Nordstrom
Public Broadcasting Service (PBS)
For Purlie

Primetime Emmy Awards (1983)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Achievement in Music Direction

Mercer Ellington

Primetime Emmy Awards (1981)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Classical Program in the Performing Arts

John Goberman
Beverly Sills

Primetime Emmy Awards (1977)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Classical Program in the Performing Arts

Jac Venza
Klaus Hallig
Herbert G. Kloiber
David Griffiths
Fritz Buttenstedt
Artur Rubinstein

Primetime Emmy Awards (1976)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Classical Music Program

Klaus Hallig
Harry J. Kraut
David Griffiths
Leonard Bernstein

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Classical Music Program

Reiner Moritz
Emile Ardolino

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Classical Music Program

Fritz Buttenstedt
David Griffiths
Artur Rubinstein

Primetime Emmy Awards (1975)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Classical Music Program

Fritz Buttenstedt
Helmut Bauer
David Griffiths
Artur Rubinstein

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Classical Music Program

Klaus Hallig
Harry J. Kraut
David Griffiths
Leonard Bernstein

Primetime Emmy Awards (1972)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Achievement in Video Tape Editing

Patrick McKenna
Public Broadcasting Service (PBS)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Achievement in Video Tape Editing

Frank Herold
Public Broadcasting Service (PBS)

BAFTA Awards (2004)

BAFTA TV Award [Winner]

Best Sound (Factual)

Trevor Hotz
Paul Parsons
Graham Haines

BAFTA TV Award [Nominee]

Huw Wheldon Award for Factual Series or Strand

Roy Ackerman
Michael Waldman

BAFTA Awards (1993)

BAFTA TV Award [Nominee]

Best Actor

Brian Cox

BAFTA Awards (1989)

Flaherty Documentary Award (TV) [Nominee]


Tony Palmer

BAFTA Awards (1986)

BAFTA TV Award [Nominee]

Best Single Drama

Rodney Bennett
Christopher Neame

BAFTA TV Award [Nominee]

Best Actor

Alec Guinness

BAFTA Awards (1983)

BAFTA TV Award [Winner]

Best Documentary Programme

Melvyn Bragg
Robert Bee

BAFTA Awards (1978)

BAFTA TV Award [Nominee]

Best Lighting

Howard King

BAFTA TV Award [Nominee]

Best Film Cameraman

Peter Hall
For Ripping Yarns and Marie Curie

BAFTA TV Award [Nominee]

Best Make Up

Suzan Broad

Screen Actors Guild Awards (2010)

Actor [Nominee]

Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Miniseries

Kevin Kline

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (2008)

Saturn Award [Nominee]

Best Retro Television Release on DVD

ALMA Awards (1999)

ALMA Award [Nominee]

Outstanding Performance by an Individual or Act in a Variety or Comedy Special

Chita Rivera

American Choreography Awards, USA (1999)

American Choreography Award [Winner]

Outstanding Achievement in Television - Variety or Special

Judith Jamison

American Cinema Editors, USA (1981)

Eddie [Winner]

Best Edited Episode from a Television Mini-Series

Cynthia Scheider
Bill Lenny

Black Reel Awards (2016)

Black Reel [Nominee]

Outstanding Actor, TV Movie or Limited Series

James Earl Jones
For Driving Miss Daisy

Black Reel Awards (2010)

Black Reel [Nominee]

Best Documentary

Spike Lee

Black Reel [Nominee]

Best Ensemble

Jay Binder

CableACE Awards (1987)

ACE [Nominee]

Actor in a Theatrical or Dramatic Special

Charles Grodin

ACE [Nominee]

Actress in a Theatrical or Dramatic Special

Jean Stapleton

ACE [Nominee]

Actress in a Theatrical or Dramatic Special

Marilu Henner

ACE [Nominee]

Theatrical Special

Michael Brandman
Patrick Whitley
Emanuel Azenberg
Iris Merlis
Showtime Networks

ACE [Nominee]

Directing a Theatrical or Dramatic Special

John Madden
Showtime Networks

CableACE Awards (1985)

ACE [Winner]

Costume Design

Jane Greenwood
Showtime Networks

ACE [Nominee]

Actress in a Theatrical or Dramatic Special

Rosemary Harris
Showtime Networks

ACE [Nominee]

Lighting Direction on Video Tape

Ralph Holmes
Showtime Networks

Canadian Society of Cinematographers Awards (2002)

CSC Award [Nominee]

Best Cinematography in Dramatic Short

Rene Ohashi

Casting Society of America, USA (1993)

Artios Award [Winner]

Best Casting for TV Nighttime Special - Drama

Elissa Myers

CINE Competition (1980)

CINE Golden Eagle [Winner]

Drama

Peter H. Hunt

Cinema Audio Society, USA (2009)

C.A.S. Award [Nominee]

Outstanding Achievement in Sound Mixing for Television - Non-Fiction, Variety or Music - Series or Specials

Jorge Silva
Ken Hahn

Cinema Audio Society, USA (2007)

C.A.S. Award [Nominee]

Outstanding Achievement in Sound Mixing for Television - Non-Fiction, Variety or Music - Series or Specials

Ken Hahn
Jay David Saks
David Hewitt
Bill King

Cinema Audio Society, USA (2000)

C.A.S. Award [Nominee]

Outstanding Achievement in Sound Mixing for Television - Non-Fiction, Variety or Music Series or Specials

Ken Hahn
Jay David Saks
David Hewitt
Bill King

Directors Guild of America, USA (2005)

DGA Award [Nominee]

Outstanding Directorial Achievement in Musical/Variety

Ron de Moraes

Directors Guild of America, USA (1999)

DGA Award [Nominee]

Outstanding Directorial Achievement in Documentary

Nigel Noble

Directors Guild of America, USA (1994)

DGA Award [Nominee]

Outstanding Directorial Achievement in Documentary/Actuality

Susan Steinberg

Directors Guild of America, USA (1989)

DGA Award [Winner]

Outstanding Directorial Achievement in Documentary/Actuality

Merrill Brockway

Directors Guild of America, USA (1983)

DGA Award [Winner]

Outstanding Directorial Achievement in Documentary/Actuality

Perry Miller Adato

Directors Guild of America, USA (1979)

DGA Award [Nominee]

Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series - Night

Michael Apted

Gemini Awards (2001)

Gemini [Winner]

Best Direction in a Variety or Performing Arts Program or Series

Barbara Willis Sweete

Gemini [Winner]

Best Photography in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series

Rene Ohashi

Genie Awards (1996)

Genie [Winner]

Best Performance by an Actress in a Leading Role

Martha Henry

Genie [Winner]

Best Performance by an Actor in a Leading Role

William Hutt

Genie [Winner]

Best Performance by an Actress in a Supporting Role

Martha Burns

Genie [Winner]

Best Performance by an Actor in a Supporting Role

Peter Donaldson

Genie [Nominee]

Best Motion Picture

Niv Fichman
Daniel Iron

Genie [Nominee]

Best Performance by an Actor in a Leading Role

Tom McCamus

Genie [Nominee]

Best Achievement in Editing

Susan Shipton

Gold Derby Awards (2008)

Gold Derby TV Award [Nominee]

Special Class Program

Grammy Awards (2002)

Grammy [Winner]

Best Long Form Music Video

Mel Brooks
Susan Froemke
Peter Gelb

Grammy Awards (1999)

Grammy [Nominee]

Best Long Form Music Video

Robert Altman

Image Awards (NAACP) (2000)

Image Award [Nominee]

Outstanding Variety Series/Special

Image Awards (NAACP) (1994)

Image Award [Winner]

Outstanding Variety Special

Imagen Foundation Awards (2016)

Imagen Award [Nominee]

Best Documentary for Film or Television

International Emmy Awards (2001)

Emmy [Winner]

Performing Arts

Emmy [Nominee]

Performing Arts

Online Film & Television Association (2018)

OFTA TV Hall of Fame [Winner]

Television Programs

Online Film & Television Association (2011)

OFTA Television Award [Winner]

Best Sound in a Non-Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Actor in a Motion Picture or Miniseries

Patrick Stewart

OFTA Television Award [Nominee]

Best Fiction Program

Online Film & Television Association (2009)

OFTA Television Award [Nominee]

Best New Theme Song in a Series, Motion Picture or Miniseries

Peabody Awards (2004)

Peabody Award [Winner]


Prix Italia (2003)

Prix Italia [Winner]

TV Performing Arts - Music and Arts Documentary

Retirement Research Foundation, USA (1994)

Wise Owl Award - Honorable Mention [Winner]

Television and Theatrical Film Fiction

Thomas A. Bliss
Patricia Wolff
David Mamet
Marc Abraham

Rose d'Or Light Entertainment Festival (1999)

Special Prize of the City of Montreux [Winner]


Royal Television Society, UK (2004)

RTS Television Award [Winner]

Best Arts

Sundance Film Festival (1993)

Grand Jury Prize [Nominee]

Documentary

Susan Steinberg
Susan Lacy

São Paulo International Film Festival (1997)

Audience Award [Winner]

Best Documentary

Robert Altman

Writers Guild of America, USA (1989)

WGA Award (TV) [Winner]

Anthology Episode/Single Program

Andy Wolk