Primetime Emmy Awards (2005)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Hairstyling for a Series

Michael Moore
Roma Goddard
Laura Connolly

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Prosthetic Makeup for a Series, Miniseries, Movie or a Special

Michael Westmore
Suzanne Diaz
Brad Look
Jeff Lewis
Earl Ellis
Garrett Immel

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Stunt Coordination

Vince Deadrick Jr.

Primetime Emmy Awards (2004)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)

Velton Ray Bunch

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Special Visual Effects for a Series

Ronald B. Moore
Dan Curry
Elizabeth Castro
Paul Hill
Gregory Rainoff
Fred Pienkos
Sean M. Scott
David R. Morton
Chris Zapara

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Makeup for a Series, Miniseries, Movie or a Special (Prosthetic)

Michael Westmore

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Special Visual Effects for a Series

Arthur J. Codron
Dan Curry
Steve Fong
Gregory Rainoff
John Teska
Sean M. Jackson
Michael Stetson
Koji Kuramura
Pierre Drolet

Primetime Emmy Awards (2003)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Makeup for a Series (Prosthetic)

Michael Westmore
Suzanne Diaz
Brad Look
Jeff Lewis
Earl Ellis
Michael Burnett
Joe Podnar
Todd McIntosh
Barry R. Koper
Art Anthony
Robert Maverick
Steven E. Anderson
Debbie Zoller
Roxy D'Alonzo
Ruth Haney
Judith Silverman

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)

Dennis McCarthy

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Special Visual Effects for a Series

Dan Curry
Ronald B. Moore
Elizabeth Castro
Paul Hill
Fred Pienkos
Gregory Rainoff
Sean M. Scott
Eric Hance
Bruce Branit

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Special Visual Effects for a Series

Dan Curry
Ronald B. Moore
Armen V. Kevorkian
Paul Hill
David R. Morton
John Teska
Sean M. Scott
Pierre Drolet

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Special Visual Effects for a Series

Mitch Suskin
Arthur J. Codron
Steve Fong
Gregory Rainoff
Rob Bonchune
Pierre Drolet
Sean M. Scott
John Teska
Koji Kuramura

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (2006)

Saturn Award [Nominee]

Best DVD Television Release

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (2004)

Saturn Award [Nominee]

Best Network Television Series

Saturn Award [Nominee]

Best Actor in a Television Series

Scott Bakula

Saturn Award [Nominee]

Best Supporting Actress in a Television Series

Jolene Blalock

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (2003)

Saturn Award [Nominee]

Best Network Television Series

Saturn Award [Nominee]

Best Actor in a Television Series

Scott Bakula

Saturn Award [Nominee]

Best Supporting Actor in a Television Series

Connor Trinneer

Saturn Award [Nominee]

Best Supporting Actress in a Television Series

Jolene Blalock

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (2002)

Cinescape Genre Face of the Future Award [Winner]

Female

Jolene Blalock

Saturn Award [Winner]

Best Supporting Actress in a Television Series

Jolene Blalock

Saturn Award [Nominee]

Best Network Television Series

Saturn Award [Nominee]

Best Actor in a Television Series

Scott Bakula

Saturn Award [Nominee]

Best Supporting Actor in a Television Series

Connor Trinneer

Hugo Awards (2003)

Hugo [Nominee]

Best Dramatic Presentation - Short Form

James A. Contner
Chris Black
Rick Berman
Brannon Braga
Dan O'Shannon

Hugo [Nominee]

Best Dramatic Presentation - Short Form

David Straiton
Rick Berman
Brannon Braga

Online Film & Television Association (2004)

OFTA Television Award [Nominee]

Best Makeup/Hairstyling in a Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Visual Effects in a Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Visual Effects in a Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Visual Effects in a Series

Online Film & Television Association (2003)

OFTA Television Award [Nominee]

Best Lighting in a Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Costume Design in a Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Makeup/Hairstyling in a Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Sound in a Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Visual Effects in a Series

Online Film & Television Association (2002)

OFTA Television Award [Winner]

Best Production Design in a Series

OFTA Television Award [Winner]

Best Visual Effects in a Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Music in a Series

Dennis McCarthy
Jay Chattaway
Paul Baillargeon
David Bell

OFTA Television Award [Nominee]

Best Editing in a Series

Daryl Baskin
David Koeppel
John Farrell

OFTA Television Award [Nominee]

Best Cinematography in a Series

Marvin V. Rush

OFTA Television Award [Nominee]

Best New Theme Song in a Series

Warren Paine

OFTA Television Award [Nominee]

Best New Titles Sequence in a Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Lighting in a Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Costume Design in a Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Makeup/Hairstyling in a Series

OFTA Television Award [Nominee]

Best Sound in a Series

Prism Awards (2005)

Prism Commendation [Winner]

TV Drama Series Episode

Rondo Hatton Classic Horror Awards (2003)

Rondo Statuette [Nominee]

TV Presentation of the Year

Allan Kroeker
Rick Berman
Brannon Braga

Rondo Hatton Classic Horror Awards (2002)

Rondo Statuette [Nominee]

TV Presentation of the Year

Rick Berman
Brannon Braga

Visual Effects Society Awards (2005)

VES Award [Winner]

Outstanding Visual Effects in a Broadcast Series

Ronald B. Moore
Dan Curry
David Takemura
Fred Pienkos

VES Award [Nominee]

Outstanding Created Environment in a Live Action Broadcast Program

Pierre Drolet
Fred Pienkos
Eddie Robison
Sean M. Scott

Visual Effects Society Awards (2003)

VES Award [Winner]

Best Models and Miniatures in a Televised Program, Music Video, or Commercial

John Teska
Koji Kuramura
Pierre Drolet
Sean M. Scott
For Dead Stop

VES Award [Nominee]

Best Visual Effects in a Television Series

Dan Curry
Ronald B. Moore
Elizabeth Castro
For Shockwave, Part I