Primetime Emmy Awards (2018)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Production Design for Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Series

James Yarnell
Steve Morden
John Sparano

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Costumes for a Variety, Nonfiction or Reality Program

Daniella Gschwendtner
Steven Norman Lee
Polina Roytman
Candice Rainwater
Howard Sussman

Primetime Emmy Awards (2017)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Choreography

Mandy Moore

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Choreography

Derek Hough

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Costumes for a Variety, Nonfiction or Reality Program

Daniella Gschwendtner
Steven Norman Lee
Polina Roytman
Karina Torrico
Howard Sussman

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)

Zena Shteysel
Angela Moos
Julie Socash
Patti Ramsey Bortoli
Sarah Woolf
Donna J. Bard

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special

Mary Guerrero
Kim Messina
Gail Rowell-Ryan
Derrick Spruill
Renee J. Vaca
Patricia Pineda

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

Charles Cuip
Helena Jackson
Brian Reason
Ron Lehman
Nathanial Havholm
Bettina Levesque
Bert Atkinson
Daryl Studebaker
Adam Margolis
Damien Tuffereau
Andrew Waruszewski
Mike Malone
Mike Carr
Rob Palmer
Keith Dicker
Freddy Frederick
Ed Horton

Primetime Emmy Awards (2016)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

Charles Ciup
Brian Reason
Hector Ramirez
Nathanial Havholm
Jeffrey Wheat
Bert Atkinson
Bettina Levesque
Adam Margolis
Damien Tuffereau
Easter Xua
Mike Malone
Rob Palmer
Ron Lehman
Keith Dicker
Mike Carr
Ed Horton
Dylan Sanford
Freddy Frederick

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program

Tom Bergeron

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special

Mary Guerrero
Kim Messina
Gail Rowell-Ryan
Jennifer Guerrero-Mazursky
Sean Smith
Dean Banowetz
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)

Zena Shteysel
Angela Moos
Patti Ramsey Bortoli
Sarah Woolf
Julie Socash
Alison Gladieux
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Reality Competition Program

Rob Wade
Ashley Edens
Joe Sungkur
Angela Castro
Dan Martin
Deena Katz
Tara West
Stacey Thomas
Peter Hebri
Megan Wade
Shelby Wagner
Chelsea Low
Yasmin Rawji

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Choreography

Derek Hough

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Costumes for a Variety, Nonfiction or Reality Program

Daniella Gschwendtner
Steven Norman Lee
Polina Roytman
Karina Torrico
Howard Sussman

Primetime Emmy Awards (2015)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Choreography

Tessandra Chavez
Derek Hough
Julianne Hough

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program

Tom Bergeron

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Choreography

Witney Carson

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series

Simon Miles
Suzanne Sotelo
Matthew Cotter
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Reality-Competition Program

Rob Wade
Ashley Edens
Joe Sungkur
Deena Katz
Megan Wade
Tara West
Dan Martin
Shelby Wagner
Peter Hebri
Ashley Shea Landers
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

Charles Ciup
Bert Atkinson
Nathanial Havholm
Ron Lehman
Bettina Levesque
Mike Malone
Adam Margolis
Rob Palmer
Hector Ramirez
Brian Reason
Damien Tuffereau
Jeffrey Wheat
Easter Xua
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)

Zena Shteysel
Angela Moos
Patti Ramsey Bortoli
Julie Socash
Alison Gladieux
Sarah Woolf
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special

Mary Guerrero
Kim Messina
Jennifer Guerrero-Mazursky
Sean Smith
Gail Rowell-Ryan
Dean Banowetz
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special

Simon Miles
Suzanne Sotelo
Matthew Cotter
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy Awards (2014)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Lighting Design or Lighting Direction for a Variety Series

Simon Miles
Suzanne Sotelo
Matthew Cotter
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

Charles Ciup
Bert Atkinson
Larry Heider
Bettina Levesque
David Levisohn
Mike Malone
Adam Margolis
Rob Palmer
Hector Ramirez
Brian Reason
Seth Saint Vincent
Damien Tuffereau
Easter Xua
Chris Gray
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program

Tom Bergeron

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Choreography

Derek Hough

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Reality-Competition Program

Conrad Green
Joe Sungkur
Ashley Edens
Deena Katz
Tara West
Dan Martin
Peter Hebri
Ashley Shea Landers
Ryan Goble
Megan Wade
Chad Harrison
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special

Mary Guerrero
Kim Messina
Cyndra Dunn
Sean Smith
Jennifer Guerrero-Mazursky
Gail Rowell-Ryan
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)

Zena Shteysel
Angela Moos
Patti Ramsey Bortoli
Barbara Fonte-Kunkel
Sarah Woolf
Julie Socash
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy Awards (2013)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Choreography

Derek Hough

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program

Tom Bergeron

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Reality-Competition Program

Conrad Green
Ashley Edens
Joe Sungkur
Deena Katz
Tara West
Dan Martin
Jonty Nash
Marcy Walton
Peter Hebri
Ashley Shea Landers

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Art Direction for Variety or Nonfiction Programming

James Yarnell
Dave Edwards
Jason Howard

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Choreography

Derek Hough
Allison Holker

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Lighting Design or Lighting Direction for a Variety Series

Simon Miles
Matthew Cotter
Suzanne Sotelo

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special

Mary Guerrero
Kim Messina
Jennifer Guerrero-Mazursky
Sean Smith
Cyndra Dunn
Gail Rowell-Ryan
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)

Zena Shteysel
Angela Moos
Patti Ramsey Bortoli
Barbara Fonte-Kunkel
Sarah Woolf
Julie Socash
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

Charles Ciup
Brian Reason
Hector Ramirez
Larry Heider
David Levisohn
Bert Atkinson
Bettina Levesque
Adam Margolis
Damien Tuffereau
Easter Xua
Mike Malone
Ron Lehman
Rob Palmer
Seth Saint Vincent
John O'Brien
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy Awards (2012)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program

Tom Bergeron

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)

Zena Shteysel
Angela Moos
Patti Ramsey Bortoli
Barbara Fonte-Kunkel
Sarah Woolf
Nadege Schoenfeld

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Choreography

Travis Wall
Teddy Forance
Nick Lazzarini

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special

Mary Guerrero
Kim Messina
Jennifer Guerrero-Mazursky
Rachel Dowling
Cynthia P. Romo
Sean Smith

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Lighting Design or Lighting Direction for a Variety Series

Simon Miles
Matthew Cotter
Suzanne Sotelo

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

Charles Ciup
Adam Margolis
Easter Xua
Larry Heider
David Levisohn
Bert Atkinson
Brian Reason
Damien Tuffereau
Hector Ramirez
Mike Malone
Bettina Levesque
Ron Lehman
Rob Palmer
Seth Saint Vincent
Chuck Reilly

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Reality-Competition Program

Ashley Edens
Joe Sungkur
Kim Kilbey
Renana Barkan
Tara West
Dan Martin
John Birkitt
Conrad Green
Jonty Nash
Josh Firosz
Deena Katz
Marcy Walton

Primetime Emmy Awards (2011)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special

Kim Messina
Mary Guerrero
Cyndra Dunn
Cynthia P. Romo
Jennifer Guerrero-Mazursky
Rachel Dowling

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Host For A Reality Or Reality - Competition Program

Tom Bergeron

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

Charles Ciup
Brian Reason
Hector Ramirez
Larry Heider
David Levisohn
Bert Atkinson
Bettina Levesque
Adam Margolis
Easter Xua
Damien Tuffereau
Mike Malone
Chuck Reilly
Mike Snedden

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or a Special (Non-Prosthetic)

Melanie Mills
Zena Shteysel
Patti Ramsey Bortoli
Angela Moos
Barbara Fonte-Kunkel
Nadege Schoenfeld

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Lighting Design or Lighting Direction for a Variety, Music, or Comedy Series

Simon Miles

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Choreography

Mark Ballas

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Reality - Competition Program

Conrad Green
Joe Sungkur
Ashley Edens
Rob Wade
Kim Kilbey
Tara West
Deena Katz
Renana Barkan
Dan Martin
Josh Firosz
Josh Figgs
Drew Seltzer II
John Birkitt
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy Awards (2010)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special

Mary Guerrero
Kim Messina
Jennifer Guerrero-Mazursky
Maria Valdivia
Cynthia P. Romo
Cyndra Dunn

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

Charles Ciup
Brian Reason
Hector Ramirez
Larry Heider
David Levisohn
Bert Atkinson
Bettina Levesque
Adam Margolis
Easter Xua
Damien Tuffereau
Mike Malone
Chuck Reilly

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Choreography

Chelsie Hightower
Derek Hough

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Choreography

Derek Hough

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Lighting Direction (Electronic, Multi-Camera) for Variety, Music or Comedy Programming

Simon Miles

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program

Tom Bergeron

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing for a Variety or Music Series or Special

Evan Adelman
Eric Johnston
John Protzko
Boyd Wheeler

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Reality - Competition Program

Rob Wade
Conrad Green
Ashley Edens
Tara West
Dan Martin
Renana Barkan
Erin K. O'Brien
Kim Kilbey
Deena Katz
Joe Sungkur
Josh Figgs
Josh Firosz
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-prosthetic)

Melanie Mills
Zena Shteysel
Patti Ramsey Bortoli
Angela Moos
Barbara Fonte-Kunkel
Nadege Schoenfeld
American Broadcasting Company (ABC)

Primetime Emmy Awards (2009)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special

Mary Guerrero
Cynthia P. Romo
Jennifer Guerrero-Mazursky
Maria Valdivia

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Choreography

Derek Hough
Julianne Hough

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Short Form Picture Editing

David Timoner

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Lighting Direction (Electronic, Multi-Camera) for Variety, Music or Comedy Programming

Simon Miles

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-prosthetic)

Melanie Mills
Zena Shteysel
Patti Ramsey Bortoli
Angela Moos

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Direction

Harold Wheeler

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program

Tom Bergeron

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Reality - Competition Program

Conrad Green
Rob Wade
Matilda Zoltowski
Joe Sungkur
Ashley Edens
Kim Kilbey
Erin K. O'Brien

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing for a Variety or Music Series or Special

Evan Adelman
Eric Johnston
John Protzko
G. Butch McKarge
Boyd Wheeler

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

Charles Ciup
Brian Reason
Hector Ramirez
Larry Heider
David Levisohn
Bert Atkinson
Bettina Levesque
Mike Malone
Adam Margolis
Damien Tuffereau
Easter Xua
Chuck Reilly
Mike Snedden

Primetime Emmy Awards (2008)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or a Special (Non-Prosthetic)

Melanie Mills
Zena Shteysel
Patti Ramsey Bortoli
Nadege Schoenfeld

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video for a Series

Charles Ciup
Brian Reason
Hector Ramirez
James Karidas
David Levisohn
Larry Heider
Bettina Levesque
Dave Hilmer
Damien Tuffereau
Easter Xua
Mike Malone
Chuck Reilly

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Choreography

Julianne Hough

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Picture Editing of Clip Packages for Talk, Performance, Award or a Reality-Competition Program

David Timoner

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or a Special

Mary Guerrero
Lucia Mace
Cynthia P. Romo
Maria Valdivia

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Lighting Direction (Electronic, Multi-Camera) for VMC Programming

Simon Miles

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program

Tom Bergeron

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Reality-Competition Program

Conrad Green
Rob Wade
Matilda Zoltowski
Michael Brooks
Ashley Edens
Joe Sungkur
Victoria Guinto
Erin K. O'Brien
Kim Kilbey
Natalee Watts

Primetime Emmy Awards (2007)

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Choreography

Louis van Amstel

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Multi-Camera Picture Editing for a Series

Ned Kerwin
Pamela Malouf
David Timoner
Hans van Riet

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Hairstyling for a Series

Mary Guerrero
Lucia Mace
Cynthia P. Romo

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Lighting Direction (Electronic, Multi-Camera) for Vmc Programming

Simon Miles

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Makeup for a Series (Non-Prosthetic)

Melanie Mills
Zena Shteysel
Patti Ramsey Bortoli
Nadege Schoenfeld

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Music Direction

Harold Wheeler

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Reality-Competition Program

Conrad Green
Izzie Pick Ashcroft
Richard Hopkins
Matilda Zoltowski
Rob Wade
Tom Bergeron
Samantha Harris
Len Goodman
Bruno Tonioli
Carrie Ann Inaba

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video for a Series

Charles Ciup
Diane Biederbeck
Danny Bonilla
Dave Hilmer
James Karidas
David Levisohn
Hector Ramirez
Brian Reason
John Repczynski
Damien Tuffereau
Easter Xua
Chuck Reilly

Primetime Emmy Awards (2006)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Costumes for a Variety or Music Program

Dana Campbell
Randall Christensen

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video for a Series

John Pritchett
Brian Reason
Hector Ramirez
David Levisohn
John Repczynski
Danny Bonilla
Easter Xua
Chris Gray

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Art Direction for a Variety, Music Program, or Special

Patrick Doherty
James Yarnell

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Choreography

Cheryl Burke

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Choreography

Driton 'Tony' Dovolani

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Choreography

Nick Kosovich
Cheryl Burke

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Reality-Competition Program

Richard Hopkins
Conrad Green
Izzie Pick Ashcroft
Rob Wade
Matilda Zoltowski
Tom Bergeron
Samantha Harris
Len Goodman
Bruno Tonioli
Carrie Ann Inaba

ALMA Awards (2012)

ALMA Award [Nominee]

Favorite TV Reality, Variety, or Comedy Personality or Act

William Levy

Art Directors Guild (2012)

Excellence in Production Design Award [Nominee]

Episode of a Multi-Camera, Variety or Unscripted Series

James Yarnell
Dave Edwards
Jeremiah Gastinell
Lou A. Trabbie III

ASCAP Film and Television Music Awards (2013)

ASCAP Award [Winner]

Top Television Series

Josh Phillips

ASCAP Film and Television Music Awards (2009)

ASCAP Award [Winner]

Top Television Series

Josh Phillips

Broadcast Film Critics Association Awards (2018)

Critics Choice Award [Nominee]

Best Reality Show Host

Tom Bergeron

Critics Choice Award [Nominee]

Best Reality Competition Series

Costume Designers Guild Awards (2011)

CDG Award [Nominee]

Outstanding Contemporary Television Series

Randall Christensen
Daniella Gschwendtner
Steven Norman Lee

Costume Designers Guild Awards (2010)

CDG Award [Nominee]

Outstanding Contemporary Television Series

Randall Christensen

Costume Designers Guild Awards (2009)

CDG Award [Nominee]

Outstanding Contemporary Television Series

Randall Christensen

Costume Designers Guild Awards (2008)

CDG Award [Nominee]

Outstanding Contemporary Television Series

Randall Christensen

Critics Choice Television Awards (2016)

Critics' Choice TV Award [Nominee]

Best Reality Show Host

Tom Bergeron

Critics Choice Television Awards (2015)

Critics' Choice TV Award [Nominee]

Best Reality Series - Competition

Critics' Choice TV Award [Nominee]

Best Reality Host

Tom Bergeron

Critics Choice Television Awards (2014)

Critics' Choice TV Award [Nominee]

Best Reality Host

Tom Bergeron

Critics Choice Television Awards (2013)

Critics' Choice TV Award [Winner]

Best Reality Host

Tom Bergeron

Critics Choice Television Awards (2012)

Critics' Choice TV Award [Winner]

Best Reality Show Host

Tom Bergeron

Critics Choice Television Awards (2011)

Critics' Choice TV Award [Nominee]

Best Reality Series - Competition

Critics' Choice TV Award [Nominee]

Best Reality Show Host

Tom Bergeron

GLAAD Media Awards (2012)

GLAAD Media Award [Winner]

Outstanding Reality Program

American Broadcasting Company (ABC)

Gold Derby Awards (2011)

Gold Derby TV Award [Nominee]

Reality-Competition Program

Hollywood Makeup Artist and Hair Stylist Guild Awards (2018)

Artisan [Winner]

Best Contemporary Makeup - Television and New Media Series

Zena Shteysel
Angela Moos
Sarah Woolf

Artisan [Winner]

Best Contemporary Hair Styling - Television and New Media Series

Mary Guerrero
Kim Messina
Gail Rowell-Ryan

Hollywood Makeup Artist and Hair Stylist Guild Awards (2017)

Artisan [Winner]

Best Contemporary Hair Styling - Television and New Media Series

Kim Messina
Gail Rowell-Ryan
Dean Banowetz

Hollywood Makeup Artist and Hair Stylist Guild Awards (2016)

Artisan [Winner]

Best Contemporary Makeup - Television and New Media Series

Zena Shteysel
Angela Moos
Patti Ramsey Bortoli

Artisan [Winner]

Best Contemporary Hair Styling - Television and New Media Series

Mary Guerrero
Kim Messina
Jennifer Guerrero-Mazursky

Hollywood Makeup Artist and Hair Stylist Guild Awards (2015)

Artisan [Winner]

Best Contemporary Hair Styling - Television and New Media Series

Mary Guerrero
Kim Messina
Jennifer Guerrero-Mazursky

Artisan [Nominee]

Best Contemporary Makeup - Television and New Media Series

Zena Shteysel
Angela Moos
Patti Ramsey Bortoli

Image Awards (2016)

Image Award [Nominee]

Outstanding Reality Program/Reality Competition Series

Image Awards (2015)

Image Award [Nominee]

Outstanding Reality Series

Image Awards (2013)

Image Award [Nominee]

Outstanding Reality Series

Image Awards (2012)

Image Award [Winner]

Outstanding Reality Series

Image Awards (2011)

Image Award [Nominee]

Outstanding Reality Series

Image Awards (2010)

Image Award [Nominee]

Outstanding Reality Series

Image Awards (2009)

Image Award [Nominee]

Outstanding Reality - (Series)

Image Awards (2008)

Image Award [Nominee]

Outstanding Reality - (Series)

Image Awards (2007)

Image Award [Nominee]

Outstanding Reality Series

Imagen Foundation Awards (2007)

Imagen Award [Winner]

Outstanding Reality Series

Kids' Choice Awards, USA (2015)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Talent Competition Show

American Broadcasting Company (ABC)

Online Film & Television Association (2016)

OFTA Television Award [Nominee]

Best Individual Host or Panelist in a Reality or Non-Fiction Program

Tom Bergeron

OFTA Television Award [Nominee]

Best Ensemble in a Variety, Reality or Non-Fiction Program

Online Film & Television Association (2015)

OFTA Television Award [Nominee]

Best Host or Panelist in a Non-Fiction Program

Tom Bergeron

Online Film & Television Association (2008)

OFTA Television Award [Nominee]

Best Competition Show

Online Film & Television Association (2007)

OFTA Television Award [Nominee]

Best Competition Show

People's Choice Awards, USA (2017)

People's Choice Award [Nominee]

Favorite Competition TV Show

People's Choice Awards, USA (2015)

People's Choice Award [Nominee]

Favorite Competition TV Show

People's Choice Awards, USA (2014)

People's Choice Award [Nominee]

Favorite Competition TV Show

People's Choice Awards, USA (2013)

People's Choice Award [Nominee]

Favorite Competition TV Show

People's Choice Awards, USA (2012)

People's Choice Award [Nominee]

Favorite TV Competition Show

People's Choice Awards, USA (2011)

People's Choice Award [Nominee]

Favorite Competition Show

People's Choice Awards, USA (2009)

People's Choice Award [Winner]

Favorite Competition/Reality Show

People's Choice Awards, USA (2008)

People's Choice Award [Winner]

Favorite Competition/Reality Show

PGA Awards (2016)

PGA Award [Nominee]

Outstanding Producer of Competition Television

Rob Wade
Ashley Edens
Joe Sungkur

PGA Awards (2015)

PGA Award [Nominee]

Outstanding Producer of Competition Television

Ashley Edens
Conrad Green
Joe Sungkur

PGA Awards (2014)

PGA Award [Nominee]

Outstanding Producer of Competition Television

Ashley Edens
Conrad Green
Joe Sungkur

PGA Awards (2013)

PGA Award [Nominee]

Outstanding Producer of Competition Television

Ashley Edens
Conrad Green
Joe Sungkur

PGA Awards (2012)

PGA Award [Nominee]

Outstanding Producer of Competition Television

Ashley Edens
Conrad Green
Joe Sungkur
Rob Wade

PGA Awards (2007)

PGA Award [Nominee]

Outstanding Producer of Non-Fiction Television

Conrad Green
Richard Hopkins
Izzie Pick Ashcroft

Teen Choice Awards (2013)

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV: Reality Competition Show

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV Personality: Female

Carrie Ann Inaba

Teen Choice Awards (2012)

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV: Female Personality

Carrie Ann Inaba

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV: Male Reality/Variety Star

William Levy

Teen Choice Awards (2010)

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV: Reality Competition

Teen Choice Awards (2009)

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV: Reality Competition

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV Female Reality/Variety Star

Shawn Johnson

Teen Choice Awards (2008)

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV Reality Dance

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV Female Reality/Variety Star

Kristi Yamaguchi

Teen Choice Awards (2007)

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV: Reality/Variety Show

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV: Male Reality/Variety Star

Apolo Ohno

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV: Personality

Bruno Tonioli

Teen Choice Awards (2006)

Teen Choice Award [Winner]

TV - Choice Reality Star (Male)

Drew Lachey

Teen Choice Award [Nominee]

TV - Choice Reality Star (Female)

Stacy Keibler

Teen Choice Awards (2005)

Teen Choice Award [Nominee]

Choice Summer Series

Television Critics Association Awards (2015)

TCA Award [Nominee]

Outstanding Achievement in Reality Programming

Television Critics Association Awards (2012)

TCA Award [Nominee]

Outstanding Achievement in Reality Programming

TV Guide Awards (2014)

TV Guide Award [Nominee]

Favorite Reality Show

TV Guide Award [Nominee]

Favorite Reality Competition Show

TV Guide Awards (2011)

TV Guide Award [Winner]

Favorite Reality Show