Primetime Emmy Awards (2016)

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement in Animation

Tom Herpich

Primetime Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement in Animation

Jason Kolowski

Primetime Emmy [Nominee]

Outstanding Short Form Animated Program

Pendleton Ward
Fred Seibert
Rob Sorcher
Brian A. Miller
Jennifer Pelphrey
Curtis Lelash
Adam Muto
Kevin Kolde
Kelly Crews
Tom Herpich
Kent Osborne
Jack Pendarvis
Ashly Burch
Andres Salaff
Don Judge
Michel Lyman
Phil Cummings
Cartoon Network

BAFTA Awards (2014)

BAFTA Children's Award [Winner]

Best International

Pendleton Ward
Graham Falk
Nick Jennings

Annie Awards (2017)

Annie [Winner]

Best Animated Television/Broadcast Production for Children

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Directing in an Animated TV/Broadcast Production

Kirsten Lepore

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Production Design in an Animated TV/Broadcast Production

Jason Kolowski

Annie Awards (2016)

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Storyboarding in an Animated TV/Broadcast Production

Tom Herpich

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Writing in an Animated TV/Broadcast Production

Kent Osborne
Pendleton Ward
Jack Pendarvis
Jillian Tamaki
Adam Muto

Annie Awards (2015)

Annie [Nominee]

Best Animated TV/Broadcast Production for Children's Audience

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Directing in an Animated TV/Broadcast Production

Masaaki Yuasa
Eun Young Choi

Annie Awards (2014)

Annie [Winner]

Outstanding Achievement in Voice Acting in an Animated TV/Broadcast Production

Tom Kenny

Annie [Winner]

Best Animated TV/Broadcast Production for Children's Audience

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Production Design in an Animated TV/Broadcast Production

Nick Jennings
Sandra Calleros
Teri Shikasho
Ron Russell

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Editorial in an Animated TV/Broadcast Production

Paul Douglas

Annie Awards (2013)

Annie [Nominee]

Best Animated Television Production for Children

Annie [Nominee]

Storyboarding in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production

Cole Sanchez
Rebecca Sugar

Annie [Nominee]

Storyboarding in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production

Tom Herpich
Skyler Page

Annie [Nominee]

Production Design in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production

Nick Jennings
Martin Ansolabehere
Sandra Calleros
Ron Russell
Santino Lascano
Derek Hunter
Catherine Simmonds

Annie Awards (2012)

Annie [Nominee]

Storyboarding in a Television Production

Rebecca Sugar

Annie Awards (2011)

Annie [Nominee]

Best Animated Television Production for Children

Cartoon Network Studios

Behind the Voice Actors Awards (2014)

BTVA People's Choice Voice Acting Award [Winner]

Best Male Vocal Performance by a Child

Jeremy Shada

BTVA People's Choice Voice Acting Award [Winner]

Best Male Lead Vocal Performance in a Television Series - Comedy/Musical

John DiMaggio

BTVA People's Choice Voice Acting Award [Winner]

Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

Tom Kenny

BTVA People's Choice Voice Acting Award [Winner]

Best Vocal Ensemble in a Television Series - Comedy/Musical

Jeremy Shada
John DiMaggio
Hynden Walch
Tom Kenny
Olivia Olson
Niki Yang
Pendleton Ward
Dee Bradley Baker
Maria Bamford
Jessica DiCicco

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Male Lead Vocal Performance in a Television Series - Comedy/Musical

John DiMaggio

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

Tom Kenny

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Female Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

Hynden Walch

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Female Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

Olivia Olson

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Vocal Ensemble in a Television Series - Comedy/Musical

Jeremy Shada
John DiMaggio
Hynden Walch
Tom Kenny
Olivia Olson
Niki Yang
Pendleton Ward
Dee Bradley Baker
Maria Bamford
Jessica DiCicco

BTVA Voice Acting Award [Nominee]

Best Male Vocal Performance by a Child

Jeremy Shada

Behind the Voice Actors Awards (2013)

BTVA People's Choice Voice Acting Award [Winner]

Best Male Lead Vocal Performance in a Television Series - Comedy/Musical

Jeremy Shada

BTVA People's Choice Voice Acting Award [Winner]

Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

Tom Kenny

BTVA People's Choice Voice Acting Award [Winner]

Best Female Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

Olivia Olson

BTVA Television Voice Acting Award [Winner]

Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

Tom Kenny

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Male Lead Vocal Performance in a Television Series - Comedy/Musical

Jeremy Shada

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Female Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

Hynden Walch

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Female Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

Olivia Olson

Behind the Voice Actors Awards (2012)

BTVA Voice Acting Award [Nominee]

Best Vocal Performance by a Child

Jeremy Shada

Critics Choice Television Awards (2014)

Critics' Choice TV Award [Nominee]

Best Animated Series

Critics Choice Television Awards (2013)

Critics' Choice TV Award [Nominee]

Best Animated Series

Critics Choice Television Awards (2012)

Critics' Choice TV Award [Nominee]

Best Animated Series

Gold Derby Awards (2014)

Gold Derby TV Award [Nominee]

Animated Series

IGN Summer Movie Awards (2013)

IGN Award [Nominee]

Best TV Animated Series

IGN Summer Movie Awards (2012)

IGN Award [Nominee]

Best TV Animated Series

IGN Summer Movie Awards (2011)

IGN Award [Winner]

Best TV Animated Series

Kids' Choice Awards, USA (2015)

Blimp Award [Nominee]

Favorite Cartoon

Cartoon Network Studios

Motion Picture Sound Editors, USA (2013)

Golden Reel Award [Winner]

Best Sound Editing - Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR Animation in Television

Thomas Syslo
Timothy J. Borquez
Robert Serda
Krandal Crews
Diane Greco
Tony Orozco
Eric Freeman

Online Film & Television Association (2017)

OFTA Television Award [Nominee]

Best Voice-Over Performance in a Animated Program

Jeremy Shada

Ottawa International Animation Festival (2013)

Special Mention [Winner]

Best TV Animation for Children

David O'Reilly

Teen Choice Awards (2015)

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV Animated Show

Teen Choice Awards (2014)

Teen Choice Award [Nominee]

Choice TV Animated Show

Teen Choice Awards (2013)

Teen Choice Award [Winner]

Choice TV: Animated Show

Television Critics Association Awards (2014)

TCA Award [Nominee]

Outstanding Achievement in Youth Programming

Television Critics Association Awards (2013)

TCA Award [Nominee]

Outstanding Achievement in Youth Programming