Annie Awards (2014)

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Writing in an Animated TV/Broadcast Production

Katie Mattila

Annie [Nominee]

Outstanding Achievement in Editorial in an Animated TV/Broadcast Production

Adam Arnold
Hugo L. Morales
Davrick Waltjen

Annie [Nominee]

Best Animated TV/Broadcast Production for Children's Audience

Annie Awards (2013)

Annie [Winner]

Editorial in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production

Hugo L. Morales
Adam Arnold
Davrick Waltjen
Otto Ferrene

Annie [Nominee]

Writing in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production

Doug Langdale

Annie [Nominee]

Editorial in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production

Hugo L. Morales
Adam Arnold
Davrick Waltjen
Otto Ferrene

Annie [Nominee]

Storyboarding in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production

Paul Linsley
Alice Herring
Ryan Kramer
Le Tang
Kenji Ono
Aaron Hammersley
Michael Mullen

Annie Awards (2012)

Annie [Nominee]

Character Animation in a Television Production

Michael Franceschi

Annie [Nominee]

Directing in a Television Production

Gabe Swarr

Annie [Nominee]

Editing in Television Production

Hugo L. Morales
Davrick Waltjen
Adam Arnold
Otto Ferrene

Annie [Nominee]

Best Animated Television Production - Children

Behind the Voice Actors Awards (2015)

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Vocal Ensemble in a Television Series - Comedy/Musical

Mick Wingert
Fred Tatasciore
Kari Wahlgren
James Sie
Amir Talai
Max Koch
Lucy Liu
James Hong

Behind the Voice Actors Awards (2014)

BTVA Television Voice Acting Award [Winner]

Best Female Vocal Performance in a Television Series in a Guest Role - Comedy/Musical

Susanne Blakeslee

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

James Hong

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

Neil Ross

Behind the Voice Actors Awards (2013)

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Male Lead Vocal Performance in a Television Series - Comedy/Musical

Mick Wingert

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Female Lead Vocal Performance in a Television Series - Comedy/Musical

Kari Wahlgren

BTVA Television Voice Acting Award [Nominee]

Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical

James Hong

Casting Society of America, USA (2012)

Artios Award [Nominee]

Outstanding Achievement in Casting - Television Animation

Meredith Layne

Artios Award [Nominee]

Outstanding Achievement in Casting - Television Animation

Meredith Layne

Daytime Emmy Awards (2014)

Daytime Emmy [Winner]

Outstanding Children's Animated Program

Peter Hastings
Bret Haaland
Randy Dormans
Gabe Swarr
Joann Estoesta
Andrew Huebner
Nickelodeon Network

Daytime Emmy [Winner]

Outstanding Sound Mixing - Animation

Justin Brinsfield
Matt Corey
Tom Maydeck
Rob McIntyre
Nickelodeon Network

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Writing in an Animated Program

Gene Grillo
Peter Hastings
Scott Kreamer
Doug Langdale
Paul Rugg
Nickelodeon Network

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Directing in an Animated Program

Aaron Hammersley
Lane Lueras
Michael Mullen
Peter Hastings
Nickelodeon Network

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Editing - Animation

Gary Falcone
Jeremy Zuckerman
Benjamin Wynn
Jessey Drake
Andrew Ing
Anna Adams
Roberto Dominguez Alegria
Cynthia Merrill
Rob McIntyre
Marc Schmidt
Nickelodeon Network

Daytime Emmy Awards (2013)

Daytime Emmy [Winner]

Outstanding Individual in Animation

Joel Fajnor
Nickelodeon Network

Daytime Emmy [Winner]

Outstanding Individual in Animation

William Dely
Nickelodeon Network

Daytime Emmy [Winner]

Outstanding Children's Animated Program

Peter Hastings
Bret Haaland
Randy Dormans
Gabe Swarr
Andrew Huebner
Nickelodeon Network

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Editing - Animation

Joe Pizzulo
Gary Falcone
Jeremy Zuckerman
Benjamin Wynn
Rob McIntyre
Anna Adams
Marc Schmidt
Andrew Ing
Jessey Drake
Roberto Dominguez Alegria
Cynthia Merrill
Nickelodeon Network

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Sound Mixing - Animation

Justin Brinsfield
Tom Maydeck
Rob McIntyre
Nickelodeon Network

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Writing in Animation

Peter Hastings
Doug Langdale
Gene Grillo
Paul Rugg
Kevin Seccia
Scott Kreamer
Nickelodeon Network

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Directing in an Animated Program

Gabe Swarr
Michael Mullen
Lane Lueras
Juan Jose Meza-Leon
Peter Hastings
Nickelodeon Network

Daytime Emmy Awards (2012)

Daytime Emmy [Winner]

Outstanding Individual Achievement in Animation

Joel Fajnor

Daytime Emmy [Winner]

Outstanding Sound Mixing - Animation

Justin Brinsfield
Matt Corey
Tom Maydeck

Daytime Emmy [Winner]

Outstanding Sound Editing - Animation

Andrew Ing
Joe Pizzulo
Anna Adams
Aran Tanchum
Roberto Dominguez Alegria
Lawrence Reyes
Molly Minus
Jason Stiff
Chris Gresham
Jeremy Zuckerman
Paulette Victor-Lifton
Matthew Thomas Hall
Rob McIntyre
Benjamin Wynn
Jimmy Lifton

Daytime Emmy [Winner]

Outstanding Casting for an Animated Series or Special

Meredith Layne
Sarah Noonan
Nickelodeon Network

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Performer in an Animated Program

James Hong

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Writing in Animation

Doug Langdale
Kevin Seccia
Peter Hastings
Cheryl Holliday
Scott Kreamer
Nickelodeon Network

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Directing in an Animated Program

Gabe Swarr
Jim Schumann
Michael Mullen
Juan Jose Meza-Leon
Peter Hastings
Nickelodeon Network

Daytime Emmy [Nominee]

Outstanding Children's Animated Program

Cheryl Holliday
Peter Hastings
Bret Haaland
Randy Dormans
Dean Hoff
Andrew Huebner
Nickelodeon Network